Green technology application in construction using building information modelling
İnşaat sektöründe yapı bilgi modellemesi ile yeşil teknoloji uygulaması
- Tez No: 584062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnşaat sektörü küresel ısınmaya ve CO2 emisyonuna büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Binalar için enerji sağlayan enerji santralleri çoğunlukla fosil yakıtlarla işletilmektedir. BIM'in icadı ve inşaat öncesinde yapı analizi yapma olasılığı ile farklı alternatifler kullanarak çevre üzerindeki inşaat etkisini azaltmak mümkündür. Bu çalışmanın temel odak noktasını yeşil teknoloji ve sürdürülebilirlik analizinde BIM kullanımı oluşturmaktadır. Bu çalışmada analiz için yapımı tamamlanmış bir konut binası seçilmiş ve çevre dostu malzemeler kullanılarak bu bina alternatif bir tasarım ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre yeşil teknolojinin ve sürdürülebilirliğin sağlanması inşaat sektöründe başlangıçta biraz daha maliyetli olsa da uzun vadede etkili olduğunu göstermektedir. Alternatif tasarım bina ömrü boyunca enerji ve su tasarrufu sağlar. Bu ise çevre üzerinde inşaat etkisinin azalmasına neden olur. Çevreci görünmek ve çevreye duyarlı tasarım kullanmak LEED'i seçmeye hak kazandırır. Dolaysıyla bina endüstrisinin standartlaşmasına yardımcı olur. Bu çalışmanın bulguları BIM ile inşaat projelerinde yeşil teknoloji uygulamasının getirdiği teknolojik faydaları ve operasyonel esnekliği keşfetmeyi amaçlayan platformu sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Building industry greatly contribute to global warming and CO2 emission. Power plants providing energy for buildings are mostly operated by fossil fuels. With invention of BIM (Building Information Modelling) and possibility of building analysis prior to construction, it is possible to reduce building impact on environment using different alternatives. This study mainly focuses on green technology and sustainability analysis using BIM. An already built residential building is considered for analysis and is compared with an alternative design using ecofriendly materials. The results show that going green and implementing green technology and sustainability on building industry costs little bit more in the beginning but is effective in the long run. Alternative design significantly saves energy and water during building life-cycle which also lowers building impact on environment. Green technology and using ecofriendly design helps in qualifying for LEED which helps toward standardizing building industry. The findings of this study will provide the platform aimed at exploring the technological benefits, and operational flexibility that green technology application in construction with BIM had created.