Real-time social media sentiment analysis using big data technologies
Büyük veri teknolojileriyle gerçek zamanlı sosyal medya duygu analizi
  1. Tez No: 584075
  2. Yazar: MOHAMMED SHEEHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde ana konu olan duygu analizi iki farklı alanda işlenilmiştir. İlk olarak duygu analizi için bir dizi açık kaynaklı yazılım araçları kullanılarak ölçeklenebilir büyük veri mimarisi inşa edilmiştir. Bahsedilen yazılım araçları birbiriyle entegre edilerek veri toplama ve saklama daha sonra işleme ve sınıflandırma otomatik hale getirilmiştir. Sistem farklı algoritmaları çalıştırabilecek ve sonuçlarını gerçek zamanlı olarak görmeyi sağlayabilecek şekilde esnektir. Bir olay çalışması ile duygu analizi ve kripto para birimlerinin fiyatları ile ilişkisi incelenmiştir. Farklı veri sözlükleri ve ölçümlerle en iyi yaklaşımlı sonuçlar için uğraşılmıştır. İkinci araştırma alanı olarak duygu analizi içerisinde sözlük üzerine çalışılmıştır. Emoji karakterler sözlüğü en çok kullanılan platformları ve programlama dillerini desteklemek için oluşturulmuştur. Örnek çalışmada bahsedilen sözlüklerin kullanımının etkisi üzerine çalışılmıştır. Örnek olay çalışması ile iki küresel olayı karşılaştırarak duygu analizi yaklaşımlarında Emoji karakterlerini dikkate alarak etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main topic is sentiment analysis, and we study it in two different fields. The first one is to build a scalable big data architecture for sentiment analysis using a set of open-source software tools. We integrate those tools together to automate the process of data collecting and storing and then processing and classifying. The system is flexible so it can run different algorithms and show results in real-time. A case study is provided investigating sentiment analysis and relationship with the prices of cryptocurrencies. Different lexicons and measures are supported seeking for the best results in this approach. The second research field is concerned with the lexicons used in sentiment analysis. A lexicon for Emoji characters is provided to support the most used platforms and programming languages. We study the effect of using such lexicons by introducing a case study. The case study tries to investigate the effect of taking Emoji characters into account in sentiment analysis approaches by comparing two global events.