Türk müziği viyolonsel eğitiminde başlangıç seviyesinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals at the beginning level in Turkish music violonel education
- Tez No: 584133
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞAKTANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Viyolonsel eğitiminde, belirli tekniklerin kullanılmasına yönelik ya da geliştirici tekniklerin öğrencinin genel durumuna bağlı oluşturulması ifade edilmektedir. Özellikle de viyolonselin başlangıç seviyesinde, söz konusu tekniğin önemi, kişinin bilişsel süreçte ya da psiko-motor becerilerinde önemli bir mekanizmadır. Bu yönde kişinin iyi bir eğitim sürecinden geçebilmesi, öğreticinin en uygun metodu kullanma ya da Türk musikisinin bu metotlar içerisinde yer edinmesi gerekliliğine yönelik değerlendirilmeler yapılmakta ve literatürde de bu durum, en sık şekilde değerlendirilen unsurlar arasında yer edinmektedir. Araştırma kapsamında da değerlendirmeler özellikle de bu temelde yapılmış ve tekniklerin bilinme düzeyinin ya da en çok tercih edilen eserlerin Türk ya da batı musikisi yönünde irdelenmesi sağlanmıştır. Araştırma sonucunda ise, katılımcıların çoğunluğu erkektir. Katılımcılar genel olarak lisans mezunudur. Genel yaş aralığı ise 25 ila 40 yaşları arasındadır. Eğitim gördükleri liseler ise güzel sanatlar lisesinden daha çok genel lisedir. Eğitim sürecinde kullandıkları teknikler ise, genelde batı müziğine yönelik teknikler şeklinde belirlenmiştir. Katılımcıların bir kısmı sağ el, bir kısmı ise sol el kullanımının daha baskın olduğunu söylemiştir. Ancak genel çerçevede sol elin, viyolonsel çalmada daha önemli bir işlevselliğe dayandığını vurgulamışlardır. Öğretim sürecinde kullanılan teknikler arasında ise, bilgi düzeylerine yönelik irdelemeler mevcuttur. Bunlardan makam, legato, staccato, detache, portato, fouette, martele, colle, spiccato, ricochet, tremolo, sautille, vibrato, grupetto, glissando, flageolet, mordan, abantı, trill ve çarpma tekniklerine yönelik bilgiler, araştırma bağlamında öğrenilmiştir. Buna göre bütün değerlendirmelerde önemli, önemsiz ya da herhangi bir cevap oluşturamayan kişilerin fazlaca olduğu belirlenmiştir. Bu tür süreçlerde metot kullanımlarının, gerekli ve yeterli ölçüde bilgiden uzak kalındığı ve daha geniş kapsamda bilgilerinin olması gerekliliği belirtilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In cello instrument trainings, it is stated that the use of certain techniques or developing techniques depending on the general situation of the student. Especially at the initial levels of cello, the importance of the technique is an important mechanism in one's cognitive processes or psycho-motor skills. In this respect, evaluations are made for the person to undergo a good education process, to use the most appropriate method of the instructor or to include Turkish music in these methods and this is one of the most frequently evaluated elements in the literature. In the scope of the research, the evaluations were made especially on this basis and the level of knowing the techniques or the most preferred works were examined in the direction of Turkish or western music. As a result of the research, the majority of the participants were male. The participants are generally undergraduate graduates. The general age range is between 25 and 40 years. The high schools where they are educated are more general high schools than fine arts high schools. The techniques they use in education processes are generally determined as techniques for western music. Some of the participants stated that the right hand and the left hand were more dominant. However, in the general framework, they emphasized that the left hand is based on a more important functionality in cello playing. Among the techniques used in teaching processes, there are investigations on the level of knowledge. Information on the techniques of maqam, legato, staccato, detache, portato, fouette, martele, colle, spiccato, ricochet, tremolo, sautille, vibrato, grupetto, glissando, flageolet, mordan, abanti, trill and multiplication techniques were learned in the context of the research. Accordingly, in all evaluations, it was determined that there were a lot of people who were important, insignificant or could not form a response. It can be stated that the use of methods in such processes is necessary and sufficient to avoid information and the need to have a wider scope of information.