İbn Cinni ve İnbu'l Enbariye göre nahiv usül ilmi
Ibn Cinni ve İnbu'l Enbariye göre nahiv usül ilmi
  1. Tez No: 584150
  2. Yazar: DOAA KHALEEL KHUDHUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Şüphesiz ki nahiv ve nahiv usulü ilimleri arasında sağlam bir alaka ve gülü bir bağ vardır. Zira nahiv ilmi dil kurallarında bahsederken nahiv usluli bu kuralların nedenleri ve kaynaklarında söz eder. Bundan dolayı gerek nahiv gerekse nahiv usulu ilimlerinin bilinmesi oldukça önemlidir ki bu alanda onlarca bilimsel çalışmanın yapılmış olması bunu teyit etmektedir. Çalışma ön söz, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde nahiv ilminin önemi, dini nedenler ve sıklıkla görülen dil hataları gibi bu ilmin oluşturması yönündeki başlıca sebepler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that there is a strong relevance and a strong connection between nahiv and nahiv sciences. Because nahiv scholar speaks in language rules, nahiv style refers to the reasons and sources of these rules. Before this, it was confirmed that both nahiv and nahiv were known in the district long before that dozens of scientific studies were expected in this area. The study takes the front word, introduction and three parts. He viewed the importance of first-class nahiv science, why and the language of religion.