Eğitim yöneticilerinde evrensellik-farklılık yönelimi, sosyal adalet algısı ve bazı demografik değişkenlerin incelenmesi
Examination of universal-diverse orientation, perception of social justice and some demographic variables in educational administrators
  1. Tez No: 584290
  2. Yazar: MESUT KIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim yöneticilerinin sosyal adalet algısı ve evrensellik farklılık yönelimleri arasındaki ilişkiyi ve sosyal adalet algısı ve evrensellik-farklılık yöneliminin bazı sosyodemografik değişkenler açısından anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. İlişkisel tarama modeline göre yapılan bu araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Trabzon ilinde görev yapmakta 352 eğitim yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Sosyal Adalet Algı Ölçeği”,“Evrensellik Farklılık Yönelimi Ölçeği”ve“Sosyodemografik Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik teknikleri, Pearson product-momentler çarpımı korelasyonu katsayısı tekniği, ANOVA ve bağımsız örneklemler için t testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, eğitim yöneticilerin sosyal adalet algıları ve evrensellik farklılık yönelimleri arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Eğitim yöneticilerinin sosyal adalet algıları cinsiyet, öğretmenlikteki mesleki deneyim, yöneticilik mesleki deneyimi, eğitim düzeyi ve eğitim kurumunun kademesi açısından anlamlı farklılık göstermemiştir. Evrensellik farklılık yönelimi eğitim düzeyi ve eğitim kurumunun kademesi açısından anlamlı olarak farklılaşmamaktadır. Cinsiyet, öğretmenlikteki mesleki deneyim ve yöneticilikteki mesleki deneyim açısından ise evrensellik-farklılık yöneliminde anlamlı düzeyde farklılaşmalar bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between universal-diverse orientation, perception of social justice and the any significant difference in universal-diverse orientation and perception of social justice in terms of sociodemographic variables in educational administrators. The study was carried out in accordance with survey design and the sample was consited of 352 educational administrators working in the schools in Trabzon in 2017-2018 academic year.“Perception of Social Justice Scale”,“Universal-Diverse Orientation Scale”and“Sociodemographic Data Form”were use as data collection instruments. Descriptive statistics, Pearson correlation, ANOVA and independent samples t test were utilized in the data analysis. According to the results of the study, there were no significant relationship between the variables of universal-diverse orientation and perception of social justice. Perception of social justice did not differ meaningfully by gender, experience in profession and experience in administrating, educational level and school level. Also, Universal-diverse orientation did not differ meaningfully by the variables of educational level and school level. There were significant differences in universal-diverse orientation in terms of gender, experience in profession and experience in administrating.