Comparison of microtremor measurements and 3-D soil structure interaction analysis for a historical masonry arch bridge under near-fault and far-fault earthquakes
Tarihi yığma yapılı bir kemer köprünün yakın ve uzak fay depremleri etkisinde 3D zemin-yapı etkileşimi analizi ile mikrotremor ölçümlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 584308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yakın ve uzak fay zemin hareketleri etkisinde önemli bir tarihi ve kültürel değeri olan tarihi taş kemer köprü yapısının 3D zemin-yapı etkileşim modeliyle mikrotremor ölçümlerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla, 3 boyutlu sayısal deprem modeli ile deneysel ölçümler arasındaki karşılaştırma yapılmıştır. Bu çalışmada Gaziantep ili Oğuzeli ilçesinde bulunan Osmanlı dönemine ait tarihi Yakacık taş kemer köprüsü incelenmiştir. Zemin-yapı ekileşiminin değerlendirilerek deprem kaynağı olarak, yakın ve/veya uzak faylardan oluşan deprem hareketi kullanılmıştır. Mikrotremor ölçümleriyle elde edilen spektral tepkilerin (rezonans durumu) SSI modellemesinden elde edilen sonuçları desteklemek için potansiyel olarak ümit verici olduğu görülmüştür. SSI etkisine göre uzak fay depremlerinin hareketinin yakın fay hareketinden daha büyük tepkilerle sonuçlandığı görülmüştür Deneysel mikrotremor sonuçlarının rezonans olasılığı açısından köprü için değerli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the microtremor measurements with 3D soil-structure interaction model of historical masonry arch bridge structure which has an important historical and cultural value in our country that regards to near and far fault ground motions. For this purpose, it is evaluated the comparisons between 3D numerical earthquake model and experimental measurements. The historical Yakacik bridge which is thought to belong to the Ottoman period and masonry stone arch form in the town of Oğuzeli in the province of Gaziantep, is studied. As a source of earthquakes in which SSI interaction is evaluated, near-fault and far-fault ground motions are used. Microtremor measurements are made on the several locations of bridge, in situ natural period and spectral amplifications are determined. Spectral responses (resonance status) obtained by microtremor measurements were found to be potentially promising to support the results obtained from SSI modeling. It is observed that the far-fault motion due to SSI influences results in larger responses than near-fault motion. It is found that the experimentally finding of the possibility of resonance case by microtremor is valuable for the bridge.