Türkiye'de kamu görevlilerinin sendikal örgütlenme ve toplu sözleşme hakları
Unionisation and collective labour agreement rights of public servants in Turkey
  1. Tez No: 584307
  2. Yazar: HATİCE GÜRER ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Demokratik toplum düzeninin önemli bir parçasını oluşturan sendikal haklar temel insan hakları kapsamında yer almaktadır. Bunun sonucu olarak sendikal haklar başta 1982 Anayasası kapsamında olmak üzere uluslararası sözleşmeler ile de hukuki koruma altına alınmıştır. Çalışma hayatında çalışan olarak rol alan kişiler işçiler ve kamu görevlileri şeklinde sınıflandırılmaktadır. Sendikal haklar hem işçileri hem de kamu görevlilerini kapsamaktadır. Sendikal hakların içerik bakımından sağladıkları haklar dikkate alınarak işçiler ve kamu görevlileri bakımından iki farklı yasal düzenleme yapılması uygun görülmüştür. Bu noktada işçi ve kamu görevlilerinin sendikal hakları aynı yasal düzenlemeye konu olmamıştır. İşçilerin sendikal haklarını düzenleyen Kanun ''Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'' adını taşımaktadır. Kamu görevlilerinin sendikal haklarını düzenleyen Kanun ise ''Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'' adını taşımaktadır. İşçiler ve kamu görevlilerinin sendikal hak mücadelelerinin seyri farklılık göstermektedir. Çalışmanın amacı kamu görevlilerinin sendikal mücadelelerinin tarihsel gelişimini incelemek suretiyle sendikal mücadele anlamında bugün ulaştıkları noktayı gözler önüne sermektir. Tez çalışmasında kamu görevlilerinin sendikal örgütlenme ve toplu sözleşme haklarının, geçmişten günümüze yaşadığı gelişim süreci güncel düzenlemelerin ışığında üç bölüm halinde incelenmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümü ''Kamu Görevlileri Sendikaları İle İlgili Temel Kavramlar'', ikinci bölümü ''Kamu Görevlileri Sendika ve Konfederasyonlarının Kuruluş Esasları ve Çalışma Usulleri'' ve üçüncü bölümü ise ''Kamu Görevlilerinin Toplu Sözleşme Hakkı'' başlığını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The union rights are include basic human rights that form an important part of democracy. Therefore, the union rights are saved by Constitution and International Agreements. Working life consist of two main group these are public servants and workers. Union rights not only protected workers but also protected public servants. Taking into consideration contents of union rights, two different legal regulation was done, in terms of workers and public servants. The legal regulation for the union rights of workers is called“Trade Unions and Collective Labour Agreement”while the legal regulation for the union rights of public servants is“Public Servants Unions and Collective Labour Agreement”. The course of trade union rights struggles of workers and public servants are different. The aim of the study was to examine unionization and collective labour agreement rights of public servants in Turkey during the history. Present study consist of three basic section these are“Basic Principles of Unionisation of Public Servants”,“Foundation Procedures and Working Principles of Unionisation of Public Servants”and“collective agreements rights of public servants”, respectively.