Celal Bayar'ın siyasi hayatı: Cumhuriyet sağının ilk lideri
Political life of Celal Bayar: The first leader of the republic right
- Tez No: 584330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİHAN LİMONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İlk sivil kökenli Başbakan Celal Bayar'ı anlamak, günümüz Türkiye'sinin yaşadığı iktisadi ve siyasi birçok meselenin aydınlatılmasında fayda sağlayacağı gibi onun Milli iktisada ve üretime verdiği önemin ne kadar doğru olduğunu tekrar ortaya çıkarmaktadır.Bu bağlamda tezin amacı ve özeti ömrünün yaklaşık 90 yılını siyasetin içerisinde geçirmiş Celal Bey'in yaşadıklarını kendi söylemiyle genç nesillere aktarma arzusuna katkı sağlamaktır. 1914-1918 Yılları arasında yaşanan 1.Dünya Savaşı Sonrası Mondros Mütarekesi'ni imzalayan Osmanlı Devleti, fiilen ve hukuken sona ermiştir.İtilaf Devletleri, mütareke şartlarına dayanarak Anadolu topraklarını işgal etmeye başlayınca Mustafa Kemal Paşa liderliğinde Milli Mücadele başlamıştır. Milli Mücadele hem düşmana karşı hem de milli iktisadi sistemi oluşturmaya yönelik yapılmıştır.Osmanlı Devleti'nin bünyesinde uzun yıllardır verilen ekonomik tavizler nedeniyle bir hayli geri kalmış olan devletin kalkınabilmesi için milli ekonominin oluşturulması öncelikli mesele olmuştur. Bunun içinde Türkiye'nin tarıma dayalı ekonomisinin yanında sanayileşmesinin de önemi ortaya konmuştur. Atatürk'ün, en güvendiği isimlerden biri olan Celal Bayar'ın büyük ölçüde bu görevi üstlenmesi ve birçok faaliyette bulunması milli iktisadi sistemin oluşturulmasında ve kısa sürede önemli işler başarılmasında oldukça etkili olmuştur. Çalışmamız Milli Mücadele'nin başlangıcından itibaren ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulması ve sonrasında, Celal Bayar'ın Kurtuluş Savaşı'nda, Milli Ekonominin kurulmasında gösterdiği çabayı konu edinmiştir.
Özet (Çeviri)
The first non-origin prime minister to understand the Celal Bayar, Turkey today as to provide experienced by economic and illuminate the benefits of political several issues of politics for nearly 90 years of its national economy and what's commitment to producing accurate it is the aim of the thesis çıkarmaktadır.b context reappear and summary life to contribute to Celal Bey's desire to pass on his experiences to young generations. The Ottoman Empire, which signed Mondros Armistice after The First World War taking place between the years 1914-1918, ended actually and legally. When Entente States began to invade Anatolia based on the armistice conditions,National Struggle began under the leadership of Mustafa Kemal Pasha. National Struggle was made against both the enemy and the creation of the national economy. Because of economic concessions which were given within the Ottoman Empire for many years, the creation of the national economy the country that had a great deal remains to be developed back was a priority matter. For that purpose,besides Turkey's agriculture-based economy, the necessity of industrialization was demonstrated. Celal Bayar's undertaking this task and having a lot of activity was instrumental in the creation of important work to be accomplished in a short period ofnational economy. Celal Bayar was one of the most trusted names by Ataturk. Our study aimed to assert Celal Bayar's endeavors in establishing the National Economy since the beginning of National Struggle and the establishment of the Republic of Turkey and afterwards.