VIII-XI. (XV-XVIII.) yüzyıllarda Acurrûmiyye literatürü
Literature of matn al-Ajrumiyyah between VIIIth and xith (XIVth and XVIIth) centuries
  1. Tez No: 584333
  2. Yazar: MESUT YURDAYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada VIII-XI. (XIV-XVVII.) yüzyıllarda yüzyıllarda Âcurrûmiyye metni üzerine kaleme alınan şerhlerin ve müelliflerinin zaman ve mekân haritası çıkarılmaya çalışılmıştır. Müelliflerin yaşadığı coğrafya, hocaları, talebeleri, fıkhî mezhebi, vefat tarihi belirtilmek suretiyle müellife dair genel bir resim ortaya konularak Âcurrûmiyye şerh literatürü özelinde müellifin bu haritadaki yeri tespit edilmiştir. Böylece Âcurrûmiyye üzerine şerhi bulunan âlimlerin, gerek yaşadıkları dönem ve coğrafya, gerek tabi oldukları mezhep, gerekse hocalık-talebelik bağı gibi unsurlar üzerinden birbirleriyle olan ilişki ağı açığa çıkarılmıştır. Ayrıca tahkîki yapılmayan eserlerin yazma nüshalarına da atıf yapılarak, ilim dünyasına kazandırılmayı bekleyen eserler, araştırmacıların dikkatine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study was tried to uncover time and place map of the works written commentaries on the Matn Al-Ajrumiyyah and the authors between VIIIth and XIth (XIVth and XVIIth) centuries. Geography of the authors, their teachers, students, sects, kind of their works and dates of death were specified. Thus, a general picture of the author was put forward. So that, in the context of Al-Ajrumiyyah literature, the author's place in this map has been determined. İn this way, the scholars who work on Matn Al-Ajrumiyyah the network of relations with each other either the period and geography in which they live or the sect they are subject to and the elements of teaching-student bond has been revealed. Also, the works that are waiting to be gained to the scientific world have been presented to the attention of the researchers with reference to the manuscripts of the works that have not been edited.