Sağlık işletmelerinde psikolojik taciz (mobbing): Devlet hastaneleri çalışanları üzerine bir araştırma
Psychological harassment in health care facilities (mobbing): A research on employees of state hospitals
  1. Tez No: 584332
  2. Yazar: KÜBRA MENTEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Psychology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde hızla değişen ve gelişim halinde olan iş dünyasında, mobbing sık sık karşılaşılan bir kavramdır. Çalışanlar için ve örgüt içi iş yerinde sorun teşkil eden kavrama önem gittikçe artmaktadır. Mobbing'in örgüt ortamına ve başarısına, çalışanın yaşamına ve motive olmasına birden fazla etkisi olan bir olgu olarak düşünülmektedir. Bu sebeple psikolojik yıldırmanın tanımlanması, açıklanması, nedenleri, süreci ve sonuçları çalışanlar ve yöneticiler açısından oldukça öneme sahiptir. Mobbing mağdurlarının çalışma ve özel hayatını olumsuz etkileyen mobbing kavramı, örgüt iklimi, örgüt kültürü, iş görenlerin motivasyonu, işe bağlılığını beraberinde toplumu dahi olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada iş yerinde psikolojik taciz kavramının tarihçesi ve ortaya çıkış nedenleri araştırılmış, mobbing davranışları ve sürecinin çalışanlarının, örgütün ve toplumun motive oluşumunu olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is considered to be a phenomenon that has more than one effect on organizational environment and success, employee life and motivation. For this reason, the definition, explanation, reasons, process and results of psychological intimidation are very important for employees and managers. The concept of mobbing, which negatively affects the working and private lives of the victims of mobbing, the organizational climate, the organizational culture, the motivation of the employees and the commitment to the work, adversely affect the society. In this study, the history and emergence of the concept of psychological harassment in the workplace has been investigated and it has been concluded that mobbing behaviors and process have a negative effect on the motivation of the employees and the society.