Hümik asidin sedir (Cedrus libani a. rich) fidanlarının morfolojik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Effect of humic acid on morphological properties of cedar (Cedrus libani a. rich) seedlings
- Tez No: 584464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TONGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında TKİ-Hümas ticari markalı hümik asit 2+0 yaşlı tüplü sedir (Cedrus libani A. Rich) fidanlarına topraktan ve yapraktan Nisan - Ekim ayları arası aylık periyotlar halinde uygulanmıştır. Uygulama, topraktan ve yapraktan olmak üzere, 0 (kontrol), 20, 40, 60, 80 ml/lt olarak gerçekleştirilmiştir. Farklı dozlarda uygulanan hümik asidin sedir fidanlarının kök boğazı çapı, fidan boyu, kazık kök boyu, dal sayısı, toplam saçak kök sayısı, yaş gövde ağırlığı, yaş kök ağırlığı, kuru gövde ağırlığı, kuru kök ağırlığı ve gürbüzlük indisine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, TKİ-Humas trademarked humic acid was applied to 2+0 aged containerised cedar (Cedrus libani A. Rich) seedlings from soil and leaves in monthly periods between April and October. The application was made from soil and leaves as; 0 (control), 20, 40, 60, 80 ml/lt. The effect of humic acid applied in different doses on the root collar diameter, seedling height, root length growth, number of branches, total fringe root numbers, fresh stem weight, fresh root weight, dry stem weight, dry root weight and rudder index of cedar seedlings were investigated.