The effect of thickness increment on the characteristics of water flow over semicircular weir
Kalınlık artışının yarı dairesel savak üzerindeki su akımının karakteristikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 584471
  2. Yazar: ALI FAYEQ SABER SABER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, yarı dairesel kenarlı yarı dairesel savak üzerindeki akışın hidrolik özellikleri laboratuvar deneyleri ile incelenmiştir. Bu amaçla 15 model oluşturuldu. Modeller, 12 metre uzunluğunda, 0.80 metre genişliğinde ve 0.90 metre derinliğinde bir laboratuvar kanalında test edildi. Sonuçlar, deşarj ile diğer değişkenler arasındaki ilişkinin doğrudan kullanılan bir ilişki olduğunu ve tüm kullanılmış modeller için ancak değişen oranlarda olduğunu göstermiştir. Kritik kalınlığın belirlenmesi amacıyla yirmi yedi deney yapılmıştır. Deşarjın 1.2 cm ile 1.6 cm arasında iki kalınlıkta azalmaya başladığı görülmüştür. Deneyler sırasında, kritik kalınlığın değerinin 1.21 cm olduğu belirlendi. Yarı dairesel kenarlı yarı dairesel savak üzerindeki debiyi (Q) hesaplamak için deneysel bir denklem ve basit bir uygulama geliştirilmiştir. Bu denklem ölçülen sonuçlarla çok yüksek bir korelasyon göstermiştir. Yarı dairesel kenarlı yarı dairesel savak üzerinde debinin en iyi değerinin, kalınlık 1.2 cm iken, savak açıklığının yarıçapı 25 cm olduğunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the hydraulic characteristics of the flow over the semi-circular weir with the semi-circular edge was investigated by laboratory experiments. For this purpose, 15 models were created. The models were tested in a laboratory flume 12 meters long, 0.80 meters wide and 0.90 meters deep. The results showed that the relationship between the discharge and the other variables is a direct relationship and for all the used models but with varying percentages. Twenty-seven additional experiments were conducted for the purpose of determining the critical thickness. It was observed that the discharge started to decrease between the two thicknesses 1.2 cm and 1.6 cm. Through the experiments, it was obtained that the value of the critical thickness is 1.21 cm. An empirical equation and simple application was developed in order to calculate the discharge (Q) over the semi-circular weir with semi-circular edge. This equation showed a very high correlation with the measured results. It was found that the best value of the discharge over the semi-circular weir with semi-circular edge was obtained when the thickness was 1.2 cm and the radius of the weir's aperture was 25 cm.