Tıp eğitiminde kullanılmak üzere akıllı muayene eldiveni geliştirme
Developing a smart examination glove for medical education
- Tez No: 584470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, tıp eğitiminde daha çok tecrübe ile eğitim gerektiren elle muayene uygulaması için giyilebilir teknoloji yaklaşımı ile bir akıllı muayene eldiveni ve kullanıcı ara yüzü tasarımı gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen akıllı eldiven, eğitim veren kişi tarafından elle muayene eğitimi sırasında giyildiğinde yapılan muayene süresince el parmakları ile uygulanan basınç bilgisinin kaydedilmesini sağlamaktadır. Ardından aynı muayenenin öğrenci tarafından tecrübe edilmesi durumunda da benzer şekilde el parmakları ile muayene sırasında uygulanan basınç bilgisinin kaydedilmesini sağlamaktadır. Elde edilen iki uygulama verisi geliştirilen bir kullanıcı ara yüzü sayesinde hem istatiksel hem de görsel olarak birbirleri ile karşılaştırılmaktadır. Yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre öğrenci muayeneyi ne kadar doğru yaptığı konusunda bir geri bildirim almış olmaktadır. Dolayısıyla öğrencinin el ile muayene eğitimini daha doğru ve daha hızlı tamamlamasına katkı sağlanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında akıllı muayene eldiveni ve geliştirilen kullanıcı ara yüzü yazılımı örnek verileri ile birlikte sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a smart examination glove and user interface design developed with wearable technology approach for manual examination application requiring training with experience in medicine. The developed smart glove ensures that the pressure information applied with the educator's fingers during the examination is recorded when worn by the trainer during manual examination training. In addition, if the same examination is experienced by the student wearing smart gloves, similarly, the pressure information applied during the examination with the fingers are recorded. Thanks to the user interface developed, the data obtained from both examinations are compared with each other both statistically and visually. According to the results of the comparison, the student receives feedback on how accurately the examination is performed. Therefore, the student has contributed to the completion of manual examination training more accurately and faster. Within the scope of this thesis, smart inspection gloves and developed user interface software are presented together with sample data.