Geleneksel Kuzey Hindistan Müziği'nde başlıca Gharānālar. Bölgesel ve toplumsal farklılıklar ekseninde şekillenen stil, üslup ve performans pratikleri
Prominent gharānās in traditional Northern Indian music. Style and performance practices shaped by social and regional differences
- Tez No: 584496
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gharānā kavramı Hint müzik geleneklerinin başat öğreti ve pratik aktarım yoluna işaret eder. Bu önemli müesseseyi tek bir kelimeyle karşılamak mümkün değildir. Sadece bir okul/ekol değil, bir tür müzik silsilesi, ötesinde mensubiyetine girilen bir aile gibi, son derece manevî boyutları ve aidiyet-temsiliyet işlevleri de olan bir üst-kavramdır. Felsefî, ahlâkî, toplumsal, … yüklemleriyle bir yandan“müzik-dışı”sayılıp bir yandan da müziği kuşatan, tamamlayan,“kılan”kurucu öğeleriyle referans alınan, irdelenen, ve hattâ başka müzik kültürlerince öykünülen, saygın bir“müessese”dir. İçinde bulunduğumuz coğrafya dahil, birçok müzik geleneğinde de benzer oluşumların varlığı, Gharānā'yı, kimi öğelerinin benimsenebileceği ve mensup olunan geleneklere eklemlendirilebileceği bir model olarak irdelenmeye, tanınmaya değer kılar. Bu çalışmada kavramın ana hatları ve temel kolları tanımlanmaya çalışılacak, önce etimolojik ve tarihsel arka planı verilip, süreç içindeki dönüşümleri, günümüzdeki geçerliliği ve model olma potansiyeli tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gharānā is a concept pointing to the main paths and institutions of Indian music traditions bridging generations and identities not only through transferring musical information and tasks, but also the supporting/embracing moral, wisdom and ethics, as well. An untranslatable term, for sure, due to its capacity reflecting much more than an école, plain school of music, but also some kinship, identity, and a chain of cultural, even pseudo-religious, belonging. While“extra-musical”idioms such as philosophic, ethic, social, … qualities do surround, establish and form the music, reflected intensely by the meta-concept Gharānā, thus is studied painstakingly and taken as a valuable, reputable institution—a reference, and even a model to be considered—also by other musical traditions. This short study tries to sum up the main qualities, specifications and characteristics of the given concept while giving first a brief historical and etymological frame, then reflecting the processes of respective change and, consequently question the capacity of serving as a model for other musical cultures.