Hindistan'ın taksimi ve Pakistan devletinin kuruluşu (1857-1947)
The partition of ındia and foundation of the state of Pakistan (1857-1947)
- Tez No: 584553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son dönemde gerek ekonomik gerekse askeri açıdan batı karşısında giderek güçlenen Asya'nın önemli ve büyük ülkelerinden olan Hindistan ve Pakistan ile ilgili çalışmalara küçük de olsa bir katkı yapmak amacı ile bu tez konusu seçilmiştir. Uluslararası İlişkiler Bilim Dalında bu iki ülke hakkında , Türkiye'de fazlaca bir çalışmanın olmaması da bu konunun seçilmesinde etkendir. Tezin yazımı için öncelikli olarak konuya ilişkin yapılmış olan akademik çalışmalar, yayınlanmış kitaplar ve süreli yayınlar araştırılarak kaynak taraması yapılmıştır. Kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında yapılan bu çalışmanın, Dünya ve Asya siyasetini yakından etkileyen bu iki ülkenin daha iyi tanınması ve değerlendirilmesi açısından bir katkı sağlayacağını umuyorum. Günümüz siyasetini de oldukça yakından etkileyen bu iki nükleer gücün aralarındaki rekabet ve çatışmaların daha iyi anlaşılabilmesi için geçmişlerinin iyi bilinmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, this thesis has been chosen in order to make a small contribution to the studies on India and Pakistan, one of the important and big countries of Asia, which has become increasingly stronger against the West both economically and militarily. The lack of much studies about these two countries in the field of International Affairs, in Turkey is a factor in the selection of this topic. In order to write the thesis, primarily academic studies, published books and periodicals on the subject and the literature searched. I hope that this study, made in the light of the information obtained from the sources, will contribute to the better recognition and evaluation of these two countries, which closely affect World and Asian politics. The past of these two nuclear powers, which have a very close impact on today's politics, needs to be well known in order to better understand the competition and conflicts between them.