Çocukluk çağı obezitesinde ailenin beslenme alışkanlıklarının rolü
Role of nutritional habits of family on childhood obesity
  1. Tez No: 584552
  2. Yazar: ÖZGE DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ CEBİRBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Konya şehir merkezindeki iki devlet okulu (A, B okulu) ile iki özel okulda (X, Y okulu) öğrenim gören 9-10 yaş grubu ilkokul öğrenci ve velilerinin beslenme alışkanlıkları, fazla kiloluluk ve obezite durumu, günlük fiziksel aktivitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla 320 gönüllü katılımcıya anket uygulanmıştır. Araştırmaya katılan 320 öğrencinin 204'ü devlet okulunda, 116'sı özel okulda öğrenim görmektedir. Bu öğrencilerin 186'i kız, 134'ü erkektir. Araştırmaya 256 anne, 58 baba, 6 diğer ebeveyn katılmıştır. Çocukların ağırlıklarına ilişkin hesaplanan Z-skor değerlerine göre 30 öğrenci zayıf, 242 öğrenci normal, 33 öğrenci fazla kilolu, 15 öğrenci obez olarak bulunmuştur. Anne beden kitle indeksi (BKİ) ile Z-skor değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Baba BKİ ile Z-skor değerleri arasında pozitif bir ilişki görülmüştür (p0.05). Annelerin veya babaların tükettikleri su miktarlarıyla çocukların tükettikleri su miktarları arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür (p0.05). Çocukların haftalık spor egzersizlerine ayırdığı vakit ile ailenin haftalık spor egzersizlerine ayırdığı vakit arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
. The survey was applied to two public schools (A, B school) and two private schools (X, Y school) to research the effects of the diatery habits of students and their families, overweightness, obesity and daily physical activities to each other on 9-10 years old students with 320 volunteer participants. 116 of the students study in private schools and 204 of them in public schools of 320 students who attented the survey. 186 of the students are female students and the other 134 are male. 256 mother, 58 father (as parents of the students) and 6 other participants attented the survey. According to the Z-score which is related to the weights of children, students was assessed as 30 students thin, 242 students normal, 33 students overwight, 15 students obese. It wasn't found a meaningful correlation between the Z-score and body mass index (BMI) of mother (p>0.05). A positively weak correlation was found between the Z-score and the BMI of father (p0.05). It was found positively correlation between amount of water that mothers or fathers consume and amount of water that children consume (p0.05).