Toplumsal hayatla ilgili sunduğu mesajlar açısından Nur suresi
Surah Nur in terms of its messages about social life
- Tez No: 584604
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Din, inanmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum olarak tanımlanmaktadır. Ortaya koyduğu kural ve hükümlerle gündelik yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. Tanımından da yola çıkıldığında görülür ki din, inananlarına bir yaşam biçimi, dünya görüşü sunarak toplumsal oluşumların şekillenmesinde ve değişimlerinde etkin bir rol oynamaktadır. İnsan, tarihin hiçbir döneminde tek olmamış ve içinde yetiştiği toplum tarafından biçimlendirilmiştir. Aile kurumu, ilk insan Hz. Adem'den itibaren teşekkül etmeye başlamıştır. Bir arada yaşamanın kaçınılmaz bir sonucu ise kişilerin, diğerleriyle ilişkisini düzenleyen birtakım kuralların bulunma zorunluluğudur. Bu sebeple İslam dini de ilk vahyin nüzulundan itibaren, tebliğcisi olan Hz. Muhammed'in (s.a.v) söz ve uygulamalarıyla inananlarına bireysel ve toplumsal alanlarda uymaları gereken kurallar öngörmüş ve bir yaşam biçimi ortaya koymuştur. Kur'an-ı Kerim'de, insanlar arasındaki münasebetleri düzenleyen ayetlere bakıldığında bir kısmı şahsa hitaben, diğer kısmı ise topluma hitaben vahyolunmuştur. Ayetlerin ortak hedefi ise bireyi şâibe, şüphe ve adabı muâşeret hatalarından koruyarak, huzurlu insanlardan oluşan İslam toplumunun inşaasıdır. Nur Suresi'nde de başlıca, toplumsal hayatla ilgili hükümlerin ve prensiplerin var oluşu, İslam toplumunun şekillenmesindeki etkisi açısından ilgi çekici düzeyde görülebilir. Bu sebeple Nur Suresi, bu çalışmaya zemin oluşturmaktadır. Bu çerçevede tezimiz, Nur Suresi'ne genel bir bakışın ardından surenin aile ile ilgili, ahlaki kurallar ile ilgili, toplum içerisinde bir arada yaşama kuralları ile ilgili mesajları olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Religion is defined as a social institution that systematizes belief. It is an indispensable element of daily life with its rules and provisions. From its definition, it can be seen that religion plays an active role in shaping and transforming social formations by offering a life style and a worldview to its believers. Man was never unified in any period of history and was shaped by the society in which he grew up. Family is formed since the first human Prophet Adem. An inevitable consequence of coexistence is the necessity of a number of rules that regulate the relationship between individuals and others. For this reason, the Islamic religion, since the first revelation of the Prophet Muhammad (p.b.u.h), the preacher with the Words and practices of the believers in the individual and social areas have to comply with the rules and have put forward a way of life. In the Qur'an, when we look at the verses that regulate the relations between people, some of them are addressed to the people and the other part is addressed to the society. The common goal of the verses is the construction of an Islamic society, composed of peaceful people, protecting the individual from the mistakes, suspicion and obedience. In Surah an-Nur, the existence of provisions and principles related to social life can be seen in terms of its effect in shaping Islamic society. For this reason, Surah Nur is the basis for this study. In this context, our thesis, after an overview of Surah an-Nur; Surah is composed of three main parts, related to family, moral rules, and related to the rules of living together in society.