Yayın grafiğinin yaratıcı mecra olarak kullanımı ve uygulama örnekleri
Use of publication graphics as creative advertising and application examples
  1. Tez No: 584740
  2. Yazar: ECE ERSOY YILAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MUTAF BÜYÜKARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yaratıcı mecra, teknolojik gelişmelerden de faydalanarak her geçen gün başarılı örnekler sunmaktadır. Türkiye'de yeni karşılaştığımız uygulamalar olsa da özellikle dünyada yaratıcı uygulamalarla sıklıkla karşılaşmak mümkündür. Tezin amacı, yayın grafiğinde kullanılan yaratıcı uygulamaları incelemektir. Bu araştırmada, yayın grafiği ve yaratıcı mecra terimleri geçmişten günümüze ele alınmış, yayın grafiğinde kullanılan yaratıcı mecra uygulamalarına yönelik örnekler sunulmuştur. Bu örnekler göstergebilimsel yöntem ile analiz edilmiştir. Geleneksel mecra ve yaratıcı mecra arasında belirlenen kriterlere göre karşılaştırmalar yapılmıştır. Tez araştırmasına dayalı olarak, yayın grafiğinde yaratıcı mecra kullanımına yönelik on özgün tasarım geliştirilmiştir. Bu tasarımlar göstergebilimsel yöntem ile incelenerek analizleri yapılmıştır. İncelemeler sonucunda yayın grafiğinde geleneksel mecranın hedef kitleye tek yönlü bir aktarım sağladığı, yaratıcı mecra ise çift yönlü bir iletişim sağlayarak hedef kitle ile etkileşim kurduğu görülmüştür. Bu etkileşimin ise hedef kitleyi harekete geçirmede geleneksel mecra kullanımına kıyasla daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The creative media constitutes a new area within the advertising sector. Creative media applications with utilizing from technological developments offers successful examples each day. Especially in the world, it is possible to meet the examples used in this media frequently in compared to encountered as a new media in Turkey. The creative media that can be used in any environment with inclusion of target group takes part in a broad scope. The aim of the thesis is to examine the creative media used in the publication graphics. The thesis consists of two parts. In the first part, terms of publication graphics and creative media were examined from the past to the present. Examples of the creative media used in the publication graphics were presented and examined by semiotic method. Comparisons were conducted between traditional media and creative media. In the second part of the thesis, twenty unique designs were presented in respect of the usage through creative media in the publication graphics. These designs were analysed by semiotic method. As a result, in the publication graphics, the traditional media provides a one-way transfer to the target audience. Conversely, the creative media interacts with the target audience by providing two-way communication. This kind of interaction is being more successful in activating the target audience than traditional media usage.