Uluslararası ilişkiler politikasının belirlenmesinde ulusal kimlik faktörü Kırım Tatarları örneği
The role of minorities in identifying international policy the crimean Tatars case
- Tez No: 584751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yüzyıllardır defalarca öz yurtlarından sürgün edilmelerine karşın: çok büyük risk ve tehditlere rağmen yurtlarına tekrar dönen Tatarlar, Sovyetler Birliğin dağılmasından sonra bağımsızlığını alan Ukrayna sınırları içinde, özerk statülü bir Cumhuriyet olarak, arzuladıkları milli hedeflerine yönelik elde ettikleri haklarını geliştirmeye çalıştılar. Ancak Kırım üzerindeki iddialarından vazgeçmeyen Rusya, Kırım Özerk Cumhuriyetini önce bir plebisitle Ukrayna'dan ayırıp bağımsız devlete, ardından Rusya Federasyonu'na üye bir devlete dönüştürmesi yani Kırım'ı ilhak etmesi neticesinde, Kırım Tatarlarının tanınma ve var oluş mücadelesi başa dönmüştür. Çalışmada öncelikle“Uluslararası Politika Belirlemede Etkili olan Hususlar”; devamında“Çok Kültürlü Yurttaşlık”ve ilgili kavramların özet değerlendirilmesi, ardından önce Kırım Tatarlarının tarihçesi, milli özelliklerine has unsurlarla kronolojik olarak anlatılmış. Akabinde Kırım Tatarlarının Kymlicka'nın Liberal Azınlıklar teorisi ile Habermas'ın“Demokratik Hukuk Devletinde Tanınma Mücadelesi”çerçevesinde durumları analiz edilip genel bir değerlendirme ile Kırım Tatarlarının uluslararası politika belirlemedeki rolü konusunda elde edilen bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although they repeatedly deported from their homelands for centuries: the Tatars, who returned to their homelands in spite of enormous risks and threats, sought to develop their rights as a republic with autonomous status within the borders of Ukraine, which had gained independence after the collapse of the Soviet Union. However, as a result of Russia, which has never given up its claims on the Crimea, annexed the Crimea holding a plebiscite on changing its status first as an Autonomus Republic apart from Ukraine and afterwards turning it into a member state of the Russian Federation, the Crimean Tatars' struggle of existence and recognition has started over. In this study“The Issues Effective in The Determination of International Policy”; the“Multicultural Citizenship”and the related concepts that are evaluated, and the history of the Crimean Tatars and the characteristics of the national characteristics are described as crowns. In the following, Kymlicka's theory of Liberal Minorities and Habermas's situation within the framework of the Struggle for Recognition in Democratic Constituonal State were analyzed, the findings obtained from the general evaluation and the role of the Crimean Tatars in determining international politics were put forward.