Yapı seramiği endüstrisinde kusurlu üretim, ürün sınıflandırma ve verimlilik sürecinin Bayes ağları ile analizi
Bayesian network analysis of faulty production, product classification and productivity process in ceramic wall and floor tile industry
  1. Tez No: 584752
  2. Yazar: MERYEM MERVE KIRCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
tez çalışmasında seramik endüstrisinde karşılaşılan kusurlu seramik üretimi sorununa istatistiksel bir analiz uygulanarak, kusurlu üretimin nedenlerinin saptanması ve bazı çözüm önerileri sunulması amaçlanmaktadır. Seramik üretiminde karşılaşılan en önemli sorunlardan biri üretim sonunda üründe gözlenen kusurlardır. Seramiklerin kalite sınıflandırması kusur türüne göre yapılmaktadır. Üretimde hedef kusursuz ürün olsa da üretim sürecindeki çeşitli aşamalarda gerçekleşen etkilerden dolayı kusurlu üretim tümüyle önlenememektedir. Bunun nedeni fabrikalarda bir ürünün hangi üretim aşamasında ve hangi nedenden dolayı kusurlu olarak üretim bandından çıktığının çoğunlukla bilinememesidir. Kusurlu üretim seramik üreticisi işletmelerin zarar etmesine yol açan etmenler arasında olduğundan, seramik üretiminde verimliliğin artırılabilmesi için kusura yol açan nedenlerin saptanabilmesi ve önlenebilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmada önemli bir endüstri dalı olan seramik üretiminde, üründe gözlenen kusurların nedeni ve hangi üretim aşamasında gerçekleştiği bir Bayes ağı modeli kullanılarak analiz edilmektedir. Oluşturulan Bayes ağı modeli ile üründe gözlenen kusurun nedeni ve türü, üretimde kullanılan maddeler, yöntemler ve üretim departmanlarına göre, gerçekleşme olasılıklarıyla beraber sunulmaktadır
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a statistical analysis has been applied to the problem of faulty ceramic wall and floor tile production in an effort to identify reasons leading to it and offer solutions. One of the most important problems occurring in ceramic wall and floor tile production is post-production faults. Quality classification of ceramics is done based on the fault they contain. While production process aims for zero faults, many impacts occur during various production stages and faulty production cannot be prevented completely. The reason for this situation is the fact that it is unknown what reason has caused a faulty product. Faulty production is one of the reasons causing ceramic producers to suffer from financial loss and to increase efficiency in this sector, the reasons causing such faults have to be identified and eliminated. In this study, a Bayesian network model has been used to analyze the reasons of faults and on which production stages they occur in ceramic wall and floor tile production, which is an important industrial branch. The Bayesian network estimated demonstrate the causes and types of the faults observed, based on the materials used in the production, the methods and the production departments, with their probabilities.