Tekerlekli sandalye basketbolu oynayan bedensel engellilerin sosyalleşmesinde sporun rolü ve önemi
The role and the importance of sports in the socialization of wholesale disabled
  1. Tez No: 584754
  2. Yazar: SITKI KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN ÇUMRALIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunca düzenlenen Tekerlekli Sandalye Basketbol liginde mücadele eden bedensel engelli sporcuların başkaları ile kıyaslandığında kendini çeşitli boyutlarda nasıl gördüğüne ilişkin algıları değerlendirilmiştir. Engelli bireylerin spora genel olarak bakış açılarını değerlendirmek, spor yapma imkânlarına ulaşabilirliklerini araştırmak, spor öncesi ve sonrası yaşam kalitelerindeki farklılıkları ortaya çıkarmak amacıyla anket çalışması yapılıştır. Bu amaçla Social Comparison Scale (Sosyal Karşılaştırma Ölçeği) uygulanmıştır. Anket 110 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin çift kutuplu 18. maddesi olmakla birlikte, anlaşılabilirliği sağlamak için işaretleme 1-6 arası Likert tarzında yapılmaktadır. Yüksek puanlar olumlu benlik şemasına; düşük puanlar olumsuzluk benlik şemasına işaret eder. Veri Analizi: İstatistiksel hesaplamalar istatistik programı SPSS 17.0 ile yapılmışır. Elde edilen verilerin analizinde t-test ve tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır ve çeşitli demografik faktörlerle arasındaki ilişki incelenmiştir. Katılımcıların cinsiyet dağılımı %13,6 kadın %86,4'ü erkek bireylerden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş dağılımları,% 6,4'ü 14-18 yaş, %19,1'i 19-24 yaş, %30,0'ı 25-30 yaş, %12,7'i 31-35 yaş, %21,8'i 36-40 yaş ve %10,0'ı 41 ve üzeri yaş bireylerden oluşmaktadır. Katılımcıların engel durumu oyuncu puanı, %14,5'i 1 puan, %12,7'i 1.5 puan, %17,3'ü 2 puan, %8,2'i 2.5 puan, %20,0'si 3 puan, %8,2'i 3.5 puan, %11,8'i 4 puan, %6,4'ü 4.5 puan, %0,9'u 5 puandan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, organized by Turkey Physically Disabled Sports Federation Wheelchair when compared with others of disabled athletes who compete in the Basketball leagues to see how self-perception that has been evaluated in a variety of sizes. A questionnaire study was conducted to evaluate the general viewpoints of disabled people to sports, to investigate their accessibility to sports, to reveal the differences in quality of life before and after sports. For this purpose, Social Comparison Scale was applied. The survey was conducted with 110 volunteers. While there are 18 items of bipolar polarity, marking is done in 1-6 of Likert style to provide intelligibility. High scores indicate a positive self-concept, low scores negative self-concept. Data Analysis: Statistical calculations were performed with SPSS 17.0. In the analysis of the data, t-test and one-way analysis of variance (Anova) was used and the relationship between various demographic factors was investigated. The gender distribution of the participants is 13,6% and 86,4% is male. Age distribution of participants, 6.4% 14-18 years, 19.1% 19-24 years, 30.0% 25-30 years, 12.7% 31-35 years, 21% 8 years old, 36-40 years old and 10.0% aged 41 and over. Participants' obstacles were player score, 14.5% 1 points, 12.7% 1.5 points, 17.3% 2 points, 8.2% 2.5 points, 20.0% 3 points The score was 8.2%, 3.5 points, 11.8%, 4 points, 6.4% 4.5 points and 0.9% 5 points.