Türkiye'de son 30 yılda yaşanan finansal krizlerin Türk bankacılık sektöründe karlılık üzerine etkisi
The effect of financial crises faced in last 30 years in Turkey on the profitability of turkish banking sector
- Tez No: 584766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küreselleşen günümüzde, finansal krizlerin doğurduğu sonuçlar daha da önemli hale gelmektedir. Çünkü uluslararası finansal piyasalarda meydana gelen dalgalanmalar birçok ülke tarafından hissedilmektedir. Finansal krizlerin 1970'li yıllardan günümüze kadar dünyanın birçok yerinde zaman zaman yaşandığı ve bankacılık sektörünün finansal krizlerden en üst sevide etkilendiği genel olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda bu tez çalışmasında son 30 yılda yaşanan finansal krizlerin Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkileri hem teorik hem de ampirik olarak araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada ampirik olarak, seçilen altı adet banka için 1992-2010 yılları arasında söz konusu olan finansal krizlerin bankacılık sektörüne etkileri, oran analizi tekniği kullanılarak çalışmaya konu olan bankaların bilanço değerleri ve finansal oranlar ortaya konularak karşılaştırılmaktadır. Türk bankacılık sektörünün 2001 finansal krizinden daha çok etkilendiği genel olarak kabul görmektedir. 2001 krizinden sonra alınan önlemlerin de etkisi ile Türk Bankacılık sektörünün ekonomik problemlerden etkilenme oranın daha az olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing world, the consequences of financial crises are becoming even more important because many countries feel the fluctuations in prices in international financial markets. Financial crises have been experienced from time to time in many parts of the world since the 1970s and the sector most affected by the financial crises is the banking sector. In this context, this thesis aims to investigate the effects of the financial crises in the last 30 years on the Turkish banking sector both theoretically and empirically. Empirically, revealing the balance sheet values and financial ratios of the banks subject to the study using the ratio analysis technique compares the effects of the financial crises on banking sector between the years of 1992-2010 for the six selected banks. It is generally accepted that the Turkish banking sector is more affected by the 2001 financial crisis. With the effect of the measures taken after the 2001 crisis, it is observed that the Turkish Banking sector is less affected by economic problems.