Seçilmiş bazı ilköğretim okulu öğrencilerinin Tgmd-II testine göre temel motor özelliklerinin araştırılması
The research on some of selected elementary school students' basic motor features by Tgmd-II test
  1. Tez No: 584778
  2. Yazar: ESİN ÇAĞLA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YAMANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
KESKİN, Esin Çağla. Seçilmiş Bazı İlköğretim Okulu Öğrencilerinin TGMD-II Testine Göre Temel Motor Özelliklerinin Araştırılması, (Yüksek Lisans Tezi), Çorum, 2019. Bu çalışmada, seçilmiş bazı ilköğretim okulu öğrencilerinin (7-9 yaş) TGMD-II testine göre temel motorik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmamızda 199 erkek ve 234 kız çocuk olmak üzere toplamda 433 çocuk denek olarak kullanılmıştır. Ölçüm yapılması belirlenen çocuklar gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Temel motorik özellikleri ölçmede güvenirliliği yüksek düzeyde olan TGMD-II testi kullanılmıştır. Çocukların yaş, cinsiyet, ebeveyn öğrenim durumu ve meslekleri, kırsal, merkez okulda öğrenim görmesiyle ilişkili olarak temel motor gelişim düzeylerini belirleyebilmek amacıyla ölçümler yapılmıştır. Çocukların temel motor gelişim düzeyi ölçüm derecelerine Bruininks-Oseretsky ve TGMD-II testleri öncelikli olarak normallik testi uygulanmıştır. Normallik testinin ardından çocukların yaş, cinsiyet, ebeveyn öğrenim durumu ve meslekleri, kırsal, merkez okulda öğrenim görmesi gibi değişkenlerine göre yer değiştirme becerileri, nesne kontrol becerileri ve BKMGT-2 toplam puanlarının anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği tek yönlü varyans analizi (ANOVA) aracılığıyla incelenmiştir. ANOVA sonuçlarının anlamlı olması durumunda varyansların homojenliği varsayımının karşılanması durumunda işlem sonrası Bonferroni testi gerçekleştirilmiştir. Varvansların homojenliği varsayımı karşılanmadığında ise Welch F testi ve işlem sonrası Games-Howell testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
KESKİN Esin Çağla. The Research On Some Of Selected Elementary School Students' Basic Motor Features By TGMD-II Test, (Master's Thesis), Çorum, 2019. In this study, some selected elementary school students' (7-9 years) basic motoric features were evaluated according to the TGMD-II test. A total of 433 children were used as subjects in the research, as being 199 boys and 234 girls. The selected children for the measurement were voluntarily contributed to the research. TGMD-II test with high reliability in measuring basic motor characteristics was used. Measurements were made to determine the basic motor development levels in relation to children's age, gender, parental education status and parental occupation, rural, central school learning. Normality test, as being primarily used neruininks-Oseretsky and the TGMD-II tests, was used for the measurement of children's basic motor development level. Having used normality test, displacement skills, object control skills, and BKMGT-2 total scores were analysed according to the variations of children's age, gender, parental education status and parental occupation, rural and central school education by one way analysis of variance (ANOVA). If the results of ANOVA was meaningful, if assumption on homogeneity of varians was found, Bonferroni test was performed. If assumption on homogeneity of varians was not found, Welch F test and after the process, Games-Howell test was used.