KOBİ'lerde mavi yakalı personel seçim öncelikleri: Ankara, İnegöl ve Zonguldak mobilya imalatçıları üzerine bir araştırma
Blue-collar personnel selection priorities in SMEs: A research on furniture manufacturers in Ankara, İnegöl and Zonguldak
  1. Tez No: 584786
  2. Yazar: NERGİZ KUNDAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MÜJDAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsan kaynakları yönetiminin temel sorumluluk alanlarından biri olan personel seçimi kapsamındaki uygulamalar, işletmelerin rekabet gücünü ve sürdürülebilir büyüme potansiyelini önemli ölçüde etkilemektedir. Personel seçimi özellikle ülke ekonomilerinin gelişiminde etkin rolü olan KOBİ'ler açısından büyük öneme sahiptir. Bu durum Türkiye'de KOBİ'lerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği ve yüksek istihdam potansiyeline sahip mobilya sektörü için personel seçiminin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışma mobilya sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin mavi yakalı personel seçim önceliklerinin ve bu öncelikleri etkileyen temel örgütsel faktörlerin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Nicel analiz yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen çalışma kapsamında; Ankara Siteler, Bursa İnegöl ve Zonguldak'taki mobilya imalatçısı toplam 149 işletmeden anket yoluyla veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde, karşılaştırmalı ve ilişkisel istatistik analizlerin yanında çok ölçütlü karar verme teknikleri birbiriyle ilişkili biçimde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The practices within the scope of personnel selection which is one of the main areas of responsibility of in human resources management, significantly affect the competitiveness and sustainable growth potential of enterprises. Personnel selection is particularly important for SMEs, which play an active role in the development of national economies. In this case, as shown by intensive activities of SMEs in Turkey and reveals the importance of selecting personnel for the furniture sector with high employment potential. This study was conducted to examine the blue collar personnel selection priorities of SMEs operating in the furniture sector and the main organizational factors affecting these priorities. Within the scope of the study carried out using quantitative analysis methods; data were collected from a total of 149 enterprises from furniture manufacturers in Ankara Siteler, Bursa İnegöl and Zonguldak. In the process of analyzing the obtained data, comparative and relational statistical analyzes as well as multi-criteria decision making techniques were used in relation to each other.