Tip 2 diyabetli bireylere verilen planlı diyabet eğitiminin ve telefonla izlemin metabolik kontrol üzerine etkisi
The effect of planned diabetes education and telephone follow-up on metabolic control for individuals with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 584831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARACA SİVRİKAYA, DOÇ. DR. HİCRAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma ile tip 2 diyabetli bireylere verilen planlı diyabet eğitiminin ve telefonla izlemin metabolik kontrol üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Balıkesir Devlet Hastanesi Diyabet ve Endokrinoloji Polikliniğine Başvuran Tip 2 Diyabetes Mellitusu olan, ayaktan tedavi gören hastalar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Balıkesir Devlet Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğine başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 133 diyabetli birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri 1 Ağustos 2015-31 Ağustos 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Hasta Tanıtım Formu ve Metabolik Değişkenler Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.00 for Windows paket programı kullanılarak, ortalama puanlar karşılaştırılarak t-testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. İstatistiksel testlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmaya katılan örneklem grubunun %66,2'sini kadın hastalar, %33,8'ini erkek hastalar oluşturmaktadır. Hastaların hastalığa sahip olduğu yıl sürelerine bakıldığında 1- 8 yıl arası %82,7 iken 9- 18 yıl arası %17, 3'tür. Çalışmaya katılan hastaların %100,0'ünde kan şekeri ölçüm cihazı bulunmaktadır. Çalışmada diyabet eğitimi alan %72,9 hasta ve almayan %27,1 hasta bulunmuştur ve bu hastaların %100'0 ü daha fazla diyabet eğitimi almak istediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of planned diabetes education and telephone follow-up on metabolic control in people with type 2 diabetes. The population of the study consisted of outpatients with Type 2 Diabetes Mellitus who applied to Diabetes and Endocrinology Polyclinic of Balıkesir State Hospital. The sample of the study consisted of 133 individuals with diabetes who applied to Balıkesir State Hospital Endocrinology Polyclinic, who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study. The data of the study was collected between 1 August 2015-31 August 2016. Data were collected by the Patient Identification Form and Metabolic Variables Form developed by the researcher. In the analysis of the data, t-test and one-way analysis of variance were applied by comparing SPSS 22.00 for Windows software. Significance level was taken as 0.05 in statistical tests. 66.2 % of the participants were female and 33.8% were male. When the years of the patients are examined, it is 82.7% between 1- 8 years and 17.3% between 9-18 years. 100.0% of the patients included in the study had a blood glucose meter. In the study, 72.9% patients with diabetes education and 27.1% patients without diabetes education were found and 100'0% of these patients stated that they wanted to receive more diabetes education. Before and after the training; The difference between the mean values of weight variable, body mass index variable, waist circumference variable, fasting blood sugar variable, satiety blood sugar variable, hemoglobin A1C variable, cholesterol variable, HDL variable, triglyceride variable, LDL variable decreased and it was found that the results were statistically significant.