Tip 2 diyabetli bireylerin ayak bakımı konusunda bilgi düzeyleri
Level of knowledge type 2 diabetic individuals about foot care
- Tez No: 488761
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Diyabetik ayak yarası, diyabetin kronik komplikasyonlarından tedavisi uzun süren bir sorundur. Diyabetik ayak yarasını önlemede diyabet ve ayak bakım eğitimi önem taşır. Bu çalışma, Tip 2 diyabet tanısı almış bireylerin ayak bakımı konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji Metabolizma Bilim Dalı Diyabet servisine ve polikliniğine başvuran 40 yaş ve üzeri 165 Tip 2 diyabetli hastadan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak 44 sorudan oluşan ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket formu kullanıldı. Çalışmaya katılan bireylerin çoğunluğu 60-69 yaş arası grupta, öğrenim düzeyi düşük, çalışmayan ve kilolu katılımcılardır. Diyabetlilerin %65,5'inde diyabete bağlı en az bir komplikasyon gelişirken %44,8'inde diyabetik nöropati ve %12,7'sinde diyabetik ayak tespit edildi. Diyabetlilerin %66,7'si diyabet eğitim, %21,2'si diyabetik ayak eğitimi, %54,6'sı diyabet eğitim hemşiresinden eğitim alan bireylerdir. Diyabete bağlı kronik komplikasyon ve ayak yarası gelişen diyabetlilerin çoğunluğu diyabet eğitimi alan bireylerdir. Diyabet süresi artıkça komplikasyon görülme oranı da artmaktadır. Bu komplikasyonlardan retinopati ile kardiyovasküler hastalıklar 11 yıl üzeri diyabetlilerde daha yüksektir. Çalışmaya katılan yaşlı hastalardaki ayak yarası oranı, diğer hastalardan daha fazladır. Çalışmanın sonucunda hastaların ayak bakımı konusundaki bilgilerini uygulamaya geçirmedikleri, yeteri kadar ayak bakımı eğitimi almadıkları, sorun geliştikten sonra hastaneye başvurdukları ve ancak o zaman eğitim aldıkları belirlendi. Diyabetli bireylere verilen eğitimlerin planlı olması, her konuya yeterli zaman ayrılması, eğitimlerin sonuçlarının gözlemlenmesi ve belirli aralıklarla tekrarlanması bu eksikliklerin giderilmesi için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot injury, is a problem that requires long-term treatment among chronic complications of diabetes. This work, is a descriptive study designed to determine the level of knowledge about foot care of individuals with Type 2 diabetes mellitus. Research consists 165 diabetic patient, ( all of them over 40 years old) which odmitted İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Endocrinology Metabolism Department. As a data collection tool, a questionnaire consisting of 44 questions which is prepared by the researcher was used. The majority of the participants in the study are poorly educated, inactive and overweight participants in the 60-69 age group. Diabetic neuropathy was found in 44.8% and diabetic foot was found in 12.7% while at least one diabetic complication occurred in 65.5% of diabetic patients. 66.7% of the diabetics were diabetes educated, 21.2% were diabetic foot educated, and 54.6% were diabetic nurse educated. Educated diabetic people are the majority of diabetic patients with diabetic chronic complications and foot injuries. The incidence of complications after diabetes is also increasing. From these complications, retinopathy and cardiovascular diseases are can be seen over 11 years in diabetes. The proportion of foot injuries in elderly patients participating in the study is higher than other patients. As a result of the study, it was determined that the patients did not apply their foot care information, did not have foot care training as they need, they applied to the hospital after the problem developed, and only then they were educated. Diabetic individuals can be recommended for the planned education, adequate time for each subject, observation of the results of the trainings and repeated periodicals to overcome these deficiencies.