Türkiye'de ruh sağlığı ve din ilişkisine dair yapılmış araştırmaların incelenmesi
Analysing of researches on the relation of mental helath and religion in Turkey
- Tez No: 584854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de ruh sağlığı ile din, dindarlık, dini yönelim arasındaki ilişkiyi ele alan saha araşırmaları üzerine bir meta-analiz yapılmış ve bu kapsamda 115 saha araştırması analiz edilmiştir. Ruh sağlığı, psikolojinin en önemli konu başıklarından birisidir ve ruh sağlığı ile din ilişkisi de din psikolojisi alanında araştırmacıların ilgisini çekmeye devam etmektedir. İki olgu arasındaki ilişkiyi ele alan araştırmalara bakıldığında bir kısmının din ile ruh sağlığı arasında pozitif ilişki olduğunu ortaya koyduğu görülürken, bir kısmı negatif ilişki bulgulamış, bir kısmı ise iki olgu arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığını tespit etmiştir. Bu araştırmanın amacı, ruh sağlığı ve din ilişkisine dair yapılan araştırmaları topluca değerlendirerek, iki olgu arasındaki ilişkiye dair daha kapsamlı genel bir sonuç elde etmektir. Bu amaçla, öncelikle Türkiye'de ruh sağlığı ve din veya dindarlık ve dini yönelim ilişkisine dair yapılan araştırmaları tespit etmek için literatür taraması yapılmış, ulaşılan kaynaklardan içerme ölçütlerine uygun olanlar meta-analize tabi tutulmuştur. Analizden elde edilen bulgulara göre, Türkiye'de ruh sağlığı ve din ilişkisini ele alan araştırmaların çoğunluğunda pozitif korelasyon (114), çok azında negatif korelasyon (15) ve bir kısmında da ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a meta-analysis has been done on researches on the relations between mental health and the religion, religiosity, religious orientation in Turkey, and in this regard, 115 researches were analyzed. Mental health is one of the most important topics of psychology and the relationship between mental health and religion continues to attract the attention of researchers in the field of psychology of religion. When the studies that investigated the relationship between the two phenomena were examined, it was seen that some of them found a positive correlation between religion and mental health, some of them found a negative correlation and some of them found that there was no significant relationship between the two phenomena. The aim of this study is to evaluate the researches on the relationship between mental health and religion collectively and to obtain a more comprehensive general result of the relationship between the two phenomena. For this purpose, primarily related literature was scanned to identify research on the mental health and religion or religiosity and religious orientation relations in Turkey which according to the criteria of inclusion of accessible resources are subjected to meta-analysis. According to the findings obtained from the analysis addressing the relationship between religion and mental health, it was determined that, of Turkey, a vast majority suggest a positive correlation (114), very few suggest negative correlation (15) and no any relationship at all, according to some.