Modern psikolojinin ve İslam düşünürlerinin rüya anlayışlarının karşılaştırılması
Comparison of dream understandings of modern psychology and Islamic scholars
- Tez No: 584855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanların anlam arayışları hiçbir zaman bitmemektedir. Rüyaların da bu anlam arayışına katkı sağladığı düşünüldüğünde yorumlanma ihtiyacı kendisini göstermektedir. Bu yüzden rüyalar, insanoğlunun hayatında önemli bir yere sahip olmaktadır. Modern psikolojinin düşünürlerin ve İslam alimlerinin rüya kavramı ve yorumları ile ilgili çeşitli düşünceleri ve çalışmaları bulunmaktadır. Çok köklü bir geçmişe sahip olan rüya kavramının yeri toplumdan topluma farklılık göstererek ve evrilerek günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde de rüya kavramı araştırılmaya devam edilen bir fenomen olma özelliğini sürdürmektedir. Rüya kavramıyla ilgili literatüre katkı sağlayacak olan bu araştırma İslam'ın klasik çağında yaşamış büyük İslam filozofları ve düşünürlerinin rüya konusundaki görüşlerinin, 19. ve 20. yüzyılda ortaya çıkmış modern psikologların rüya görüşleriyle karşılaştırılmasını konu edinmektedir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde rüyanın detaylı bir şekilde tanımlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde İslam düşünürlerinden Kindi, Farabi, İbn Sina, Gazali, İbn Haldun'un görüş ve düşüncelerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, uyku ve rüya ilişkisi ve modern psikologlardan rüya kavramı ile ilgilenen Freud, Jung, Adler, Fromm, Hall, Domhoff, Hobson'un rüya hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölüm ise rüya yorumlarındaki farklılıkları ve Jung'un İslam anlayışı doğrultusundaki rüya anlayışını içermektedir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise İslam düşünürleri ile Modern psikologların rüya anlayışlarındaki ortak ve farklı noktaların olup olmadığı detaylı olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
People's search for meaning never ends. When it is thought that dreams contribute to this search for meaning, the need for interpretation manifests itself. Therefore, dreams have an important place in human life. The philosopher of modern psychology and Islamic scholars have various ideas and studies on the concept of dream. The concept of dream which has a long-established history, has survived by evolving from society to society. The concept of dream continues to be an ongoing phenomenon. This study that will contribute to the literature on the concept of dream, focuses on the comparison of the views of the great Islamic philosophers who lived in the classical age of Islam with the ideas of modern psychologists that emerged in the 19th and 20th centuries. This study consists of four chapters. The first part consists of a detailed description of the dream. The second part consists of the views and thoughts of Islamic philosophers that are Kindi, Farabi, Ibn Sina, Gazali, Ibn Haldun. In the third part; Freud, Jung, Adler, Fromm, Hall, Domhoff, Hobson, who are interested in the relationship between sleep and dream and the concept of dream from Modern Psychologists, are mentioned. The fourth chapter includes the differences in dream interpretations and Jung's dream understanding in the light of Islamic understanding. In the conclusion part of the study; whether the Islamic philosophers and modern psychologists have common and different points in their understanding of the dream has been revealed in detail.