Implementing the type-raising algorithm by grammar compiling
Dilbilgisi derleme yöntemiyle tür-yükseltme algoritmasının geliştirilmesi
  1. Tez No: 584890
  2. Yazar: OĞUZHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM BOZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tür-yükseltme, Bileşimsel Ulamsal Dilbilgisi teorisinin bir parçasıdır. Her tümlece ve argümana bu teori dahilinde Tür-yükseltmesi uygulanır. Tür-yükseltme kurallarını kendi kendine derleme zamanında oluşturabilen basit bir araç Bileşimsel Ulamsal Dilbilgisi ile oynamada zaman kazandıracaktır ve her program çalıştırılışında işletmeye izin verecektir. Bu çalışmada yaratılan araç bunların içinde büyük ölçekli veritabanı Eve de olan çeşitli dilbilgisi ile de test edildi ve dilbilgisindeki yüklem sayısının N olduğu durumda O(N) karmaşıklığında sonuç verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Type-raising is part of theory of Combinatory Categorial Grammar, by which all arguments including complements are type-raised. Generating type-raising rules in an automatic manner in the compile-time via a simple tool would make experimenting with Combinatory Categorial Grammar faster, allowing control on each run. In this study, created tool is tested with various grammars including large scale Eve database, giving results in O(N) where N is the number of verbs in the grammar.