Mehmet Akif Ersoy'un Mısır hayatı üzerine bir araştırma
A research on the life of Mehmet Akif Ersoy in Egypt
  1. Tez No: 584900
  2. Yazar: AMİRA ASHRAF ELSAYED HUSSEİNY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
“Vatan şairi”,“milli şair”gibi unvanların sahibi Mehmet Âkif Ersoy, şair olmasının yanı sıra Türk milletinin her daim büyük saygıyla andığı bir fikir adamıdır. İnandığı değerlerin sonuna kadar arkasında duran, açıksözlü, vatansever, yüksek ahlaka sahip, sosyal meselelere daima ilgili ve duyarlı olan şair, milletine şiiriyle yol gösterirken sanatını da ihmal etmeyecek kadar şair tabiatlı bir şahsiyettir. Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk eğitimini babasından almak suretiyle başarılı bir şekilde tahsilini tamamlamıştır. Çeşitli görevlerle çeşitli yerlerde bulunmuştur. Bu yerlerden bir tanesi, şairin hayatında büyük önem taşıyan Mısır'dır. Mehmet Âkif Ersoy, Abbas Halim Paşa'nın davetlisi olarak 1923-1924 yılları arasında kışı geçirmek için Mısır'a gitmiştir. Yine 1925 yılında tekrar Mısır'a gittiğinde ise on buçuk yıl boyunca orada kalmıştır. Mısır'daki ilk yıllarını Abbas Halim Paşa'nın yardımlarıyla geçiren Mehmet Âkif, daha sonra ailesini de yanına alarak Kahire yakınlarındaki Hilvan'a yerleşmiştir. Ancak şairin, burada kaldığı yıllarda çok sıkıntı çektiği kaleme aldığı şiirlerinden ve dostlarına yazdığı mektuplardan anlaşılmaktadır. Mehmet Âkif, Mısır'daki hayatının ikinci yarısında, Kahire Üniversitesi“el-Câmiatü'l-Mısriyye”nin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde Türkçe öğretmenliği yapmıştır. Bunun yanı sıra, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki bütçe müzakereleri sırasında alınan kararla Diyanet İşleri Reisliği, kendisine Kur'an-ı Kerim'in mealini hazırlaması için teklifte bulunmuştur. Mehmet Âkif, 1935 yılında Mısır'da rahatsızlanınca Türkiye'ye dönmüş ve burada vefat etmiştir. Şairin Mısır hayatının, orada yaşadığı sıkıntılar, vakit geçirdiği insanlar ve özellikle Kur'an-ı Kerim meali mesaisi sebebiyle kendisi üzerindeki tesiri büyüktür. Çalışmamızın konusunu şairin Mısır hayatı üzerine yaptığımız bir araştırma oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Âkif Ersoy who has titles such as“Poet of the Nation”or“Poet of the Country”is also an idea man who is always memorialized by the Turkish Nation with great respect. He was patriotic, frank, virtuous and sensitive to social issues and always defended the values he held dear. While he had led his nation with his poetry he had also never neglected his art with his poetic nature. Mehmet Akif Ersoy was born in Istanbul in the year 1873. He received his primary education from his father. He had taken various jobs in various regions. One of these locations is Egypt where he placed great importance. Mehmet Âkif Ersoy, went to Egypt as an invitee of Abbas Halim Pasha in years 1923-1924 to spend winter. Soon after he visited Egypt again in the year 1925, he decided to stay for more than 10 years. During his first few years, he had lived off the provision of Abbas Halim Pasha. Afterwards he brought his family along and moved to Hilvan near Cairo. However, it was evident from his poetry and correspondence with his close friends that he was in hardship. Mehmet Âkif worked as a Turkish educator in Cairo University in the department of Turkish Language and Literature of“el-Câmiatü'l-Mısriyye”. Moreover, he was offered with the directorship of Religious Affairs Administration and the project of official translation of Qur'an by the decision taken during the budget discussions in Grand National Assembly. Mehmet Âkif returned to Turkey after he was fallen ill in 1935 and passed away here. Lifetime he had spent in Egypt, individuals he spent time with, hardships he had to undergo and especially worktime he spent while translating Qur'an had a tremendous impact on him. The context of this study is based on research about lifetime the poet had spent in Egypt.