Ultimate strength prediction of elliptical hollow section columns in compression and bending
Basınç ve eğilme etkisindeki eliptik kesitli kolonların taşıma kapasitesinin tahmini
  1. Tez No: 584942
  2. Yazar: MEHMET KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kompozit yapılarda, boru şekilli profiller etkili yük taşıma kapasiteleri ve görsel yönleri nedeniyle yapısal elemanlar olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. İyi bilinen boru biçimli elemanlar dikdörtgen, kare ve dairesel boşluklu kesitleri içermektedir. Eliptik boşluklu kesit ise yüksek mukavemetli ve sıcak haddelenmiş çelik profillerin nispeten daha yeni şeklidir. İçsel estetik özelliklerin yanı sıra küçük ve büyük eksen özelliklerine sahip olmalarından ötürü son zamanlarda yapısal uygulamalarda kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada, gen ekspresyonu programlama ve yapay sinir ağları adlı popüler yapay zeka hesaplama yöntemleri kullanılarak, basınç ve eğilme etkisi altındaki eliptik kesitli kolonlarının nihai yük taşıma kapasitesi için tahmin modelleri geliştirilmiştir. Modellerin eğitimi ve test yapılması için literatürden elde edilen deneysel veriler kullanılmıştır. Kolon numuneleri eksantrikli ve eksantriksiz, küçük ve büyük eksenler dikkate alınarak eğilme burkulması açısından test edilmiştir. Araştırmada kullanılan değişkenler ise, burkulma ekseni, y ve z eksenlerinde eksantriklik, büyük ve küçük dış çaplar, kesitin et kalınlığı, çeliğin akma ve çekme dayanımı ve eleman uzunluğudur. Gen ekspresyonu programı ve yapay sinir ağları, ile elde edilen eliptik kesitli kolonların yük taşıma kapasitesi açık formülasyonları, önerilen modellerin sağlamlığı ve tekrarlanabilirliği açısından gerçek deneysel verilerle karşılaştırılmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In composite structures, tubular sections are widely utilized as structural members due to their effective load carrying capacities and visual aspects. The well-known tubular members include rectangular, square and circular hollow sections. Elliptical hollow section (EHS) is a relatively new shape of high strength, hot milled steel sections. In the recent years, it has been used in constructional building applications thanks to its intrinsic aesthetics as well as its constructional opportunities of sections having minor and major axis features. In this study, the prediction models for ultimate load carrying capacity (Nu) of EHS steel tube columns under the effect of compression and bending through popular soft computing methods named gene expression programming (GEP) and artificial neural networks (NN) were aimed to be derived. For this, experimental data from the literature were collected for training and testing the models. The column specimens were tested for flexural buckling in their minor and major axes considering with and without eccentricity. The parameters were selected as axis of buckling, eccentricity in y and z axes, larger and smaller outer diameters, wall thickness of the section, yield and tensile strength of steel, and member length. Explicit formulation of the Nu through GEP and NN were compared to the actual values to analyze the robustness and the repeatability of the proposed models.