Cumhuriyet Dönemi anı/hatıra metinlerinden eğitim ve öğretime bakış
Overview of training and teaching to the Republican Period, from the memoir/memorial texts
  1. Tez No: 584962
  2. Yazar: ZEYNEP ERBİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın konusu, Cumhuriyetin ilanı sonrasında örgün eğitim hayatından geçmiş, farklı meslekleri icra etmiş kişilerin anılarında, eğitime ve öğretime ilişkin ifadeleri nasıl anlattıklarını karşılaştırmalı olarak incelemektir. Müstakil anı metinlerinin yanında okul günlerini anlatan röportajlardan da faydalanılmıştır. Anılarda genel olarak, eğitim yaşantısına ilişkin her türlü derlemeye ulaşılmıştır. Böylece eğitim sorunlarının ele alınışı farklı başlıklar altında kategorize edilmiş; okula başlama, disiplin uygulamaları, sınıf kuralları, özel gün ve bayram kutlamaları, dersler, kitaplar, yardımcı materyaller, öğretmen davranışları, öğrenci motivasyonu vb. konuların nasıl ele alındığına dair tasvirler yapılmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin gözünden eğitim ve öğrenciler değerlendirilmiştir. Bu araştırmada genelde eğitim bilimlerine özelde ise, eğitimin tarihi ve sosyolojik kökenlerine ilişkin resmî metinlerde rastlanılması güç bilgi, uygulama ve düşünceler elde edilmeye çalışılmıştır. Eğitimin bireysel uygulamasının farklılığı görülmüştür. Bu veriler karşılıklı incelenmiş ve eğitimin yakın geçmişine ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Eğitim araştırmalarında kaynak çeşitliğinin eğitim bilimlerine farklı bir bakış katabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of research is comparatively examination the education experiences of people who has trained with formal education and who has performed different jobs after the proclamation of republic. In addition to memories, interviews about school days have been used. In general, all kinds of compilations about educational life have been reached in the memories. Thus, the handling of education problems has been categorized under different headings; some descriptions were made about starting school, discipline practices, class rules, special day and feast celebrations, lectures, books, auxiliary materials, teacher behaviors, incentive elements etc. Also, education and students have been evaluated from the perspective of teachers. In this study, information, practices and thoughts that cannot be found in official texts about the history of education and sociological origins of education have been reached. The variety of the individual practice of education were seen. These data were reviewed mutually and evaluations on the history of education were made. It has been observed that resource diversity in educational researches can add different information to educational sciences.