Human activity prediction using lifelogging data
Günlük yaşam verilerini kullanarak insan aktivitelerinin tahminlenmesi
  1. Tez No: 585012
  2. Yazar: GİZEM SARIARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AKBAŞ, PROF. DR. ADNAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yaşam günlükleri, hızla gelişen teknolojiyle yeni bir ilginç alandır. İnsanlar, giyilebilir kameraları, akıllı saatleri ve akıllı telefon uygulamalarını kullanarak hayatlarının her anını kaydeder. Yaşam günlükleri, kaydedilen bu verileri oluşturur ve aktivite, vücut ölçümleri, görüntüler ve konum gibi çok modelli veriler içerir. Bu veriler, kişinin faaliyetine göre değişmektedir. Bu çalışmada, yaşam günlükleri kullanılarak insan etkinliği öğrenmesi gerçekleştirildi. NII Testbeds ve Bilgi Erişim Araştırması Topluluğu (NTCIR) yaşam kurucu veri seti seçildi. Bu veri kümesi, iki kullanıcıdan gelen yaşam boyu veriyi içerir. Çok modelli verilere sahiptir. Veri kümesi, iki kullanıcının etkinlik, biyometrik, görüntü, konum ve müzik verilerini bulundurmakta. Veri setindeki biyometrik veriler, aktivite öğrenmesi için çalışıldı. Biyometrik verilere Rastgele Orman, Karar Ağacı, K-En Yakın Komşu, Naif Bayes, Karar Destek Makineleri, Sinir Ağları gibi iyi bilinen algoritmalar uygulanmıştır. Catboost, XGBoost, LightGBM gibi bazı son teknoloji algoritmalar da aktivite öğrenmesi için biyometrik verilere uygulanmıştır. Ayrıca, bazı sentetik özellikler biyometrik veri özellikleri üzerindeki matematiksel operatörler kullanılarak üretildi, uygulanan algoritmalar ile eğitildi ve test edildi. Ayrıca, sentetik özellikleri içeren veri setindeki özellik seçiminde genetik algoritmalar kullanılmıştır. Son olarak, görüntü ve biyometrik verilerden elde edilen sonuçlar kullanılarak iki farklı geç füzyon yöntemi uygulanmıştır. Birincisi, görüntü ve biyometrik verilerin sonuçlarından en yüksek sınıf olasılık oranına sahip etkinliği seçmektir. İkincisi, faaliyet olasılıklarının görüntü ve biyometrik verilerden ayrı olarak öğrenilmiş olmasıdır. Bu puanlar birleştirildi. Daha sonra bu veriler üzerinde etkinliği daha doğru öğrenmek için yeni bir sınıflandırıcı kullanıldı. Sonuç olarak, deneylerimiz sınıflandırma temelli geç füzyonun ilk yöntemden daha iyi tahmin puanına sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, iki geç füzyon yöntemleri, tekli öğrenme modeline kıyasla tahmin puanını 3 sınıf için 89.08\%'dan 95.29\%'a ve 16 sınıf için 60.77\%'den 88.18\%'e iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The lifelogging is an interesting new field with fast developing technology. People record every moment of their lives using wearable cameras, smartwatches and smartphone applications. The lifelogging composes this recorded data and contains multimodal data such as activity, body metrics, images and location. These data change depending on the activity of the person. In this study, the human activity learning is developed using lifelogs. The NII Testbeds and Community for Information Access Research (NTCIR) lifelogging dataset were selected. This dataset includes the lifelogging data from two users. It has multimodal data. The dataset includes activity, biometric, image, location and music data of two users. Biometric data from the dataset was studied for activity learning. Well-known algorithms such as Random Forest, Decision Tree, K-Nearest Neighbor, Naive Bayes, Support Vector Machine and Neural Network have been applied to the biometric data. Some state of art algorithms, such as Catboost, XGBoost, LightGBM, have also been applied on the biometric data for activity learning. In addition, some synthetic features were generated using mathematical operators on biometric data features, were trained and tested with applied algorithms. Furthermore, genetic algorithms have been used for feature selection on the dataset containing semi-synthetic features. Finally, two different late fusion methods were applied using the results from the image data and biometric data. The first is to select the activity with the highest class probability ratio from the results of the image and biometric data. The second is that the activity probabilities were learned separately from the images and biometric data. These scores were concatenated. Then, a new classifier was used on these data to learn the activity more accurately. As a result, our experiments show that classification based late fusion has a better prediction score than the first method. However, the two late fusion methods improved the prediction score from 89.08\% to 95.29\% for 3 classes and from 60.77\% to 88.18\% for 16 classes compared to the single learn model.