Keçiborlu ağzı (Giriş-inceleme-metinler-sözlük)
The accent of Keçiborlu (Introduction-analysis-texts-dictionary)
- Tez No: 585013
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
2018-2019 yıllarında Keçiborlu ilçesi ve ilçeye bağlı yerleşim yerlerinde yapılan çalışmalar, derlemeler sonucunda, Keçiborlu ilçesi ve ilçeye bağlı derleme sahalarında yaşayan kaynak kişilerin ağız özellikleri dikkatli bir şekilde incelenerek verilmeye çalışılmıştır. Derlenmiş olan metinleri transkribe ederken, Türk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen Ağız Araştırmalarında kullanılacak olan Fonetik Transkripsiyon İşaretlerindeki transkript sistemini esas alınmıştır. Tezin bölümleri, Ses bilgisi Şekil bilgisi, Metinler ve Sözlük kısımlarından oluşmaktadır. Çalışmamızda tarihî gelişimin yanında komşu ilçe ve il ağızlarından yararlanılmıştır. Sonuç olarak yöre ağız özelliklerinin diğer yöre ağızlarından aynı ve farklı yanları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the studies carried out in Keçiborlu accent and the settlements connected to the district in 2018-2019, the accent characteristics of the source persons living in the Keçiborlu district and villages tied to the district were tried to be given and examined carefully. While transcribing the compiled texts, the transcript system in the Phonetic Transcription Signs to be used in Oral Research recommended by the Turkish Language Institution was taken as the basis. The chapters of the thesis consist of Phonetics, Morphology, Texts and Dictionary. In our study, besides the historical development, neighboring districts and provincial dialects were utilized. As a result, the same and different aspects of the mouth features of the region are indicated.