Libya'da İslam Hukuku'nun kanunlaştırma yoluyla uygulanması
Application of Islamic Law in Libya through legalization
- Tez No: 585020
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KOŞUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, kanunlaştırma yoluyla İslam şeriatını uygulamanın mümkün olup olmadığı sorusunu cevaplamaya çalışmaktadır. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çeşitli hukuk sistemleri karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Ayrıca bu bölümde İslam şeriatının tatbiki meselesinin siyasi ve fikri çekişmelerden nasıl etkilendiği yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü, İslam şeriatının kanunlaştırma meselesinin nazari boyutunu içermektedir. Bu bölümde, kanunlaştırmanın tarihi seyri, İslam şeriatının kanunlaştırmaya ilişkin kapsamının sınırlandırılması ve farklı hukuk sistemlerinin ihtilatından kaynaklanan nazari problemler incelenmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümü, Libya'da İslam şeriatının kanunlaştırma yoluyla uygulanmasına ayrılmıştır ve Libya kanunlarından örneklerle konu açıklanmıştır. Bunlar; medeni kanun ve ceza kanunudur. Bunları tarihi, kanuni ve tahlili yöntemler izlemektedir. Çalışmanın ulaştığı en bariz sonuç, aralarında bir uyum olmaksızın modern hukuk ile İslam şeriatının birbirine ilhak edilmesinin uygulamada düzensizliğe sebep olacak olmasıdır ki bu da, Libya tecrübesi ile ilgili olarak bu konuda vurgulamak istediğim şeydir.
Özet (Çeviri)
This study tries to answer the question of whether it is possible to apply Islamic Sharia through codification. The study consists of introduction and three chapters. In the first chapter, various legal systems are discussed comparatively. In addition, in this chapter, there is how the issue of the practice of Islamic Sharia is affected by political and intellectual conflicts. The second chapter of the study includes the theoretical dimension of the issues of the codification of Islamic Sharia. In this chapter, historical process of codification, limitation of the scope of Islamic Sharia on codification and theoretical problems arising from the combinations of different legal systems are examined. The third part of the study is devoted to the implementation of Islamic Sharia in Libya through codification and the subject is explained with examples from the laws of Libya. These are civil and criminal law. These are followed by historical, legal and analytical methods. The most obvious result of the study is that the mixing of modern law and Islamic Sharia without accordance will cause irregularity in practice, which is what I want to emphasize about the Libyan experience.