Naif sanatın incelenmesi ve bir seramik sergisi
Examination of naive art and a ceramic exhibition
  1. Tez No: 585115
  2. Yazar: FATİH YENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. EFE TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Naif Sanatın İncelenmesi ve Bir Seramik Sergisi" başlığı altında yapılan uygulama raporunda, naif sanatın sanat tarihinde ilk ortaya çıkışından günümüze dek geçirdiği aşamalar, naif sanatın tarihi, diğer temalar ve sanat dallarını etkilemesi ve hatta kendisinin de etkilenmesi gibi konular incelenmektedir. Naif sanat ilk olarak belli başlı ülkelerde doğmuş ve çok öne çıkmamış bir sanat akımı olsa da zaman içinde tüm dünyaya yayılmış ve kendisini kabul ettirmiştir. Günümüzde belli başlı sanat akımları arasındaki yerini almıştır. Bu çalışma, naif sanatın ele aldığı konulardan biri olan mitolojiyi merkezinde tutarak Antik Yunan mitolojisine ait hikâyelerden bazılarını görselleştirmeyi amaçlamıştır. Bu birbirinden ayrı gibi duran iki temanın aslında içerik ve konu bakımından benzer noktaları vardır, bu benzerlikler de yapılan eserlerde izleyiciye sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The application report under the title of“Investigation of Naive Art and a Ceramics Exhibition”examines the stages of naive art since its first appearance in the history of art, the history of naive art, its influence on other themes and branches of art, and even its own influences. Although naive art was first born in certain countries and was not a prominent art movement, it spread throughout the world over time and established itself. Today it has taken its place among the major art movements. This study aims to visualize some of the stories of ancient Greek mythology by keeping mythology at the center of one of the subjects of naive art. These two themes, which seem to be separate from each other, actually have similar points in terms of content and subject, and these similarities have been tried to be presented to the audience in the works.