Renewable energy in Turkey: A cleaner, self- sufficient alternative to coal
Türkı̇ye'de yenı̇lenebı̇lı̇r enerjı̇: Kömüre daha temı̇z bı̇r alternatı̇f
  1. Tez No: 585176
  2. Yazar: GÖZDE NUR KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET VOLKAN EDİGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünya, bir enerji dönüşümü sürecinde ve fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmekte. Bu geçişin en büyük nedenleri, fosil yakıtların kullanımından kaynaklanan küresel iklim değişikliği ve kaynak kıtlığıdır. Fosil yakıtlar arasında kömür en yüksek emisyonlara sahiptir ve insanlara ve çevreye daha fazla zarar vermektedir. Olumsuz etkilerine rağmen, kömür dünyanın enerji tüketiminde büyük bir paya sahiptir. Ancak, birçok ülke kömürden uzaklaşmakta ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapmaktadır. Türkiye, bu ülkelerden biri olmaya çalışmakta fakat henüz bu ülkelerden biri değildir çünkü var olanlara ek olarak yeni kömür yakıtlı enerji santralleri planlıyor ve genellikle kömür endüstrisini desteklemeye yönelik politikalar izlemekte. Kömür kullanımının Türkiye'ye ve dünyaya sağladığı çevresel zararlara ek olarak, Türkiye'nin yaktığı kömürün çoğu ithal edilmekte ve bu da ülkenin ticari açığını arttırmaktadır. Kömür kullanımının olumsuz etkilerini azaltmak için, Türkiye'nin yüksek yenilenebilir enerji potansiyelini kullanması gerekir. Bu çalışma, Türkiye'deki kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut durumunu gözden geçirmektedir. Mevcut kömür ve yenilenebilir enerji politikalarına bakmayı ve bunları karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma bu analize göre, daha sonra Türkiye'nin kömürü nasıl aşabileceği ve yenilenebilir enerjilere nasıl geçebileceği konusunda öneriler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The world is in the midst of a transformative energy transition, moving to renewable energy sources from fossil fuels. The biggest reasons for this transition are global climate change and resource scarcity, both of which are caused by the use of fossil fuels. Among fossil fuels, coal has the highest emissions and causes more significant damage to people and the environment. Despite its negative effects, coal has a large share of the world's energy mix. However, many countries are moving away from coal and switch to renewable energy sources. Turkey is not one of those countries, as the energy system is still heavily dependent on fossil fuels and coal specifically. Turkey is planning on new coal-fired power plants in addition to existing ones and is generally supporting the coal industry. In addition to the environmental harm to Turkey – and the world – of its coal usage, most of the coal that Turkey burns is imported, thus contributing to the country's trade deficit. In order to limit the negative effects of coal use, Turkey needs to utilize its high renewable energy potential. This study reviews the current situation of coal and renewable energy sources in Turkey. It aims to look at current coal and renewable energy policies and compare them. According to this analysis, it will then offer suggestions for how Turkey can phase out coal and switch to renewable energies.