Kırsal turizmde kadın girişimcinin yeri ve önemi Muğla örneği
- Tez No: 585175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇEKEN, DOÇ. DR. IŞIL ARIKAN SALTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Toplumların sosyo-ekonomik gelişmelerine bağlı olarak seyahat tercihlerinde de birtakım değişiklikler meydana gelmeye başlamıştır. Bu nedenle, değişen turizm talebine cevap verebilmek, turizmden daha fazla fayda sağlayabilmek ve rakipler karşısında rekabet üstünlüğü elde edebilmek için farklı turizm çeşitlerinin geliştirilmesi oldukça önemli hale gelmiştir. Alternatif turizm çeşitlerinden biri de, kırsal turizmdir. Girişimcilik kar elde etmek ve kişisel tatmin karşılığında risk almak suretiyle gerekli zaman, çaba ve sermayeyi ortaya koyarak toplumun ihtiyaç duyduğu mal ve hizmeti yaratma süreci olarak tanımlanmaktadır. Kadın girişimcisi ise evinin dışında kendi kurduğu işletmede, tek başına veya diğer kişilerle birlikte çalışan, iş ile ilgili olarak çeşitli kamu ve özel kuruluşlarla temaslara geçen, işletmenin geleceği ile ilgili planlar yapan kadın olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda kadın girişimci işletmeden elde ettiği kazanç ve kullanım alanları üzerinde söz sahibi olan, kurduğu işletme adına bütün riski üstlenen, kadın tarafından kurulan girişimcilik türüdür. Kırsal yörelerde turizmin gelişmesinin, yörelerdeki girişimcilik faaliyetlerinin yöre halkına ekonomik, sosyal ve kültürel kazanımları olmaktadır. Kırsal yörelerdeki kadınların bu girişimcilik faaliyetinde bulunması ekonomik özgürlüklerine, ailede ve yöredeki konumuna ve yaşantısına önemli katkılarda bulunmaktadır. Muğla İlinde, kırsal turizmde kadın girişimcinin rolü ve önemini incelemeyi amaçlayan bu çalışma, nitel araştırma yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Görüşme tekniğiyle toplanan verilere betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, Muğla'daki kırsal turizm yörelerindeki kadın girişimcilerin yöreye gelir etkisi, istihdam etkisi gibi olumlu ekonomik etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kırsal turizm faaliyetleri sürdüren kadın girişimcilerin, yörenin girişimcilik kültürünün gelişiminde de etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimler: Girişimcilik, Kadın Girişimciliği, Kırsal Turizm
Özet (Çeviri)
Societies' travel preferences have had some changes in accordance with their socio-economic development. Thus, developing diversified tourism types has become important to meet the the changing tourism demand, to benefit more from tourism, and to gain competitiveness. One of the alternative tourism types is the rural tourism. Entrepreneurship is defined as the process of creating goods and services needed by the society by providing the necessary time, effort and capital while taking risks for profit and personal satisfaction. Women entrepreneurship is an entrepreneurship realized by women who work alone or with other people in their own business outside their home, contact with various public and private organizations and make plans for the future of the enterprise. In other words, women entrepreneurship is a type of entrepreneurship established by women who has authority and responsibility on the profits and uses of the enterprise and takes all the risks on behalf of the enterprise. Development of tourism in rural areas and entrepreneurship activities in these areas contributes to the locals in terms of economic, social and cultural benefits. Women who live in these areas and taking part in that entrepreneurship activities make contributions to their economic freedom, place in their family and where they live and their experiences. This study that aims to investigate the role and the importance of women entrepreneurs in Muğla province employed qualitative research methods. Descriptive analysis was applied to the data collected by interview technique. As a result of the research, it was determined that women entrepreneurs in rural tourism regions in Muğla had positive economic effects such as income effect and employment effect on the region. In addition, it has been concluded that women entrepreneurs carrying out rural tourism activities are also affecting positively on the development of entrepreneurship culture of the region. Keywords : Entrepreneurship, Women Entrepreneurship, Rural Tourism,