Bestseller system production and consumption of novel in the context of the culture industry: 'Case study of Orhan Pamuk'
Çoksatar sistemi kültür endüstrisi bağlamında romanın üretim ve tüketimi: 'Orhan Pamuk örneği'
- Tez No: 585317
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÂNOĞLU ERİNÇMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Popüler edebiyatı yapıt ve okur bağlamında inceleyen içerik çözümlemesi ve alımlama estetiği yaklaşımları onu ortaya çıkaran endüstriyel ve kültürel sistemi gözden kaçırmaktadır. Araştırmamız,“Çoksatar Sistemi”adını verdiğimiz, ticari yayıncılık ile medya endüstrisinin birlikte oluşturduğu kültür endüstrisinin işleyişini analiz etmektedir. Bu çerçevede, Fordist ve Post-Fordist üretim ve tüketim biçimleri ile popüler kültür ve tüketimcilik olguları teorik açıdan incelenmektedir. Araştırmamızda, Eleştirel Kuram, Kültürel Çalışmalar, Liberal Eleştiri ve Postmodernist Eleştiri'nin popüler kültür eleştirileri değerlendirilerek, günümüzde popüler kültürün temel dinamiği olan“tüketimcilik”tartışma konusu yapılmaktadır. Teorik düzlemden pratik düzleme geçiş aşamasında ticari yayıncılığın İngiltere, Fransa ve Türkiye'deki gelişimi ve yazarın ticari yayıncılığa karşı verdiği“özerklik”mücadelesi incelenmektedir. Araştırmamız,“Çoksatar Sistemi”'nin özelliklerini belirlemeye çalışırken, edebi şöhretin fenomen hale gelmesini sağlayan“görünürlük biçimleri”ni analitik yaklaşımla ortaya koymaktadır. Görünürlük biçimleri, medyatik, sosyal, sanal, sembolik, nesnel ve sayısal başlıkları altında incelenirken, yazarın görünürlük alanlarında elde ettiği sermayeler Bourdieu'nun“sermayeler kuramı”ve ilgili literatür bağlamında yorumlanmıştır. Araştırmamızın örnek olay bölümünde, teorik yaklaşımlarımızı piyasanın pratiğiyle birleştirmek ve hipotezlerimizi alandan gelen bilgilerle sınamak için günümüzün çoksatar roman yazarlarından Orhan Pamuk'un şöhret inşası,“Çoksatar Sistemi”çerçevesinde incelenmektedir. Araştırmamız, güncellenmiş Eleştirel Teori yaklaşımıyla TV, sinema ve müzik gibi diğer kültür endüstrisi alanlarına katkıda bulunmak amacındadır
Özet (Çeviri)
The approaches of content analysis and reception aesthetics, which examine popular literature in the context of work and readers, overlook the industrial and cultural system that has created them. Our research analyzes the functioning of the culture industry called“Bestseller System”which is formed by the commercial publishing and the media industry. In this framework, our research theoretically examines the Fordist and Post-Fordist production and consumption types as well as popular culture and consumerism. In our research, popular culture critiques of Critical Theory, Cultural Studies, Liberal Criticism and Postmodernist Criticism were evaluated and“consumerism”, which is the main dynamics of popular culture, was discussed. Development of commercial publishing in the United Kingdom, France, and Turkey, and the author's struggle for“autonomy”against the commercial publishing in the transition stage from theoretical stage to the practical stage were examined. In our study, while it was tried to determine the general characteristics of the“Bestseller System”,“forms of visibility”, which make literary fame become a phenomenon, have been set forth with an analytical approach. While the forms of visibility were examined under the titles of mediatic, social, virtual, symbolic, objective, and numerical, the capitals that the author has obtained in the fields of visibility have been interpreted in the context of Bourdieu's“capital theories”and the related literature. In the case study section of our research, the fame making of today's bestselling novelist Orhan Pamuk has been examined within the framework of“Bestseller System”in order to test our hypotheses with the information from the field. Our research aims to contribute to the other culture industry fields such as TV, cinema, and music with its revised Critical Theory approach in general terms.