Hellenistik ve Roma dönemleri Sinop unguentariumları
Unguentaria of Sinop in Hellenistic and Roman periods
  1. Tez No: 585424
  2. Yazar: HANDAN SÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHAL SAĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde olduğu gibi Antik Çağ toplumlarında da bir yerleşim yerinin veya bir bölgenin ekonomik, kültürel ve sosyal yapısını anlamak açısından o topluluğun üretim faaliyetlerinin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Toplumun her sınıfında, farklı işlevler doğrultusunda kullanılan seramiklerin, sayısal yoğunluğu, hamur-astar kalitesi, tipoloji farklılıkları, dönemin iktisadi ve sosyolojik değişimlerini ortaya koymaktadır. Çalışmamızın konusunu, Sinop Müzesi'ne çeşitli yıllarda satın alma yolu ile kazandırılmış Hellenistik ve Roma Dönemi'ne ait bir grup pişmiş toprak unguentarium oluşturmaktadır. Toplamda 75 adet malzemeyi çalıştık. Bu kaplar, temel olarak parfüm ürünleri, yağlar, kremler ve kozmetik maddelerini muhafaza etmek için kullanılmıştır. Kaplar, farklı alanlarda bulunabilmektedirler. Örneğin, halkın yasam alanlarında, tapınak alanlarında; çoğunlukla nekropol alanlarında bulunmuşlardır. Biz, çalışma konumuz içerisinde bulunan bu kapların mezar buluntuları olduklarını düşünüyoruz. İlk olarak nerede üretildiler? Açıkçası bilmiyoruz, Hellenistik Dönem'den Erken Bizans Dönemi'ne kadar kullanıldılar. Çalışmamız genel olarak unguentariumların tipolojisi ve alt tipolojisi, göreceli kronolojisi, işlevleri ve bu kapların belli karakteristik özelliklerini içerir.
Özet (Çeviri)
In today's ancient societies, it is very important to know the place, or economic, cultural and social structure of this community's production activities. It puts the numerical density of ceramics used in society class using different functions, the quality of dough lining, typology types, economic and sociological diversity of the period. The subject of our study is a group of unguentariums made from a historical purchase in the Sinop Museum and consisting of terracotta earth belonging to the Hellenistic and Roman Period. A total of 75 materials have been studied. These containers are mainly used to contain perfume products, oils, creams and cosmetics. Containers can be found in different things. To make production in the legislative organs and temples of the people; abandoned necropolis. By reading that these vessels are grave finds. Where were they first produced? Obviously we do not know, they were used from the Hellenistic Period to the Early Byzantine Period. Our study generally includes the typology and subtypes of these vessels, their relative chronology, their position and specific characteristics.