The emotional function of the figures in T. S. Eliot's poetic disccourse
T. S. Eliot'un şiirsel söylemindeki söz sanatlarının duygusal işlevi
  1. Tez No: 585548
  2. Yazar: ÇAĞATAY FIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ZEKİ ÇIRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez T.S. Eliot'un şiirsel söylemindeki söz sanatlarının duygusal işlevine yönelik oluşturulmuş ve bu sanatların duygusal işlevi merkeze alınarak yazılmıştır. Her öge duygusal işlev ve söylem tipi, metinlerarası ve bağlamsal göndermeler ve bildirim işlevi gibi diğer parçalarla tanımlanmıştır. Bu çalışma incelenen ögelerin duygusal işlevlerini anlamlarıyla araştırır ve bu anlamların doğrudan veya üstü kapalı, söylenilen ya da uyandırılan duygularının gösterimini yapar. Ayrıca, bu çalışma biçemsel bir araştırma olarak yorumlayıcı nitel içerik analizi yöntemini benimser. Çalışmada seçilen metinler yazarın şiirleri olup, kullanılan figür ve imgeler duygu işlevlerine göre incelenmiştir. Ögeler incelenip özelliklerine göre sınıflandırıldıktan sonra, Eliot'un şiirlerinin, imge ve nesnel bağlılaşımlara (objective correlatives) olan ilgisi nedeniyle, fikri yorumdan ziyade daha çok duygusal deneyime yoğunlaşarak çözümlenebileceği görülmüştür. Dolayısıyla, bu çalışma, Eliot'ın şiirlerindeki figürlerin duygusal işlevleri (emotive function) ile anlaşılabileceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
This study deals with functional attributes of figures in T. S. Eliot's poetic discourse and highlights the centrality of emotive function of the figures. Each figure can be characterized with emotive function or experience as well as certain attributes such as declarative function, discourse type, intertextual and contextual references. The study explores the meanings of figures with their functions in context, implied or conveyed, aroused or portrayed. The study is a stylistic study adopting a research design of content analysis using interpretive qualitative analysis of the texts. The texts are provided by the author's poetry and put under enquiry in terms of the certain categories of the figural attributes. Upon identifying the figures and classifying them regarding functions the study has shown that Eliot's poetry, prevalently because of his particular interest in images and objective correlatives, is more concerned with emotive experience rather than mental speculation. Therefore, the study demonstrates that the figures in Eliot's poetry can be understood through their emotive function.