Öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık dersi deneyimlerinin günlük yaşama yansımaları açısından incelenmesi
Investigation of teacher candidates' digital literacy course experiences in terms of daily life
  1. Tez No: 585547
  2. Yazar: MESUT BOZYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının almış olduğu dijital okuryazarlık dersi deneyimlerinin günlük yaşama yansımaları açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda öğretmen adaylarının, dijital okuryazarlık dersinde öğrenmiş oldukları konuların günlük hayata daha fazla yansıyabilmesi için dersin konuları, işleniş şekli ve günlük hayatta kullanılabilirliği gibi araştırma sorularında merak edilen konulara cevaplar aranmaktadır. Yöntem: Bu çalışmamızda araştırma nitel araştırma yöntemi olan durum çalışması modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada dijital dönüşüm kapsamında üniversitelerde dijital okuryazarlık dersi bir durum olarak ele alınmıştır. Çalışmadaki katılımcılar Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü, İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü ve Türkçe Öğretmenliği bölümü 3. sınıf öğrencilerinden dijital okuryazarlık dersini alanlar arasından seçilmiştir. Bölümlerden seçilen öğretmen adaylarına dijital okuryazarlık ölçeği uygulanmıştır. Ölçek sorularına verilen cevaplara göre her sınıftan 6'şar öğrenci olmak üzere toplamda 18 öğrenci belirlenmiştir. Belirlenen öğrenciler arasından gönüllü olanlar ile odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Bulgular: Uygulama sonucunda elde edilen verilere göre, Dijital Okuryazarlık dersini alan öğretmen adaylarının, ders deneyimlerinin günlük hayata yansımasını etkileyen faktörlerin; dersin konuları, dersin işleniş şekli ve günlük hayatla ilişkilendirilmesi olduğu görülmektedir. Dersin faydasına ilişkin algıların önceki deneyimlerden olumsuz etkilenebildiği, ilerleyen haftalardaki konulara göre derse bakışın değiştiği ortaya çıkmıştır. Sonuç: Dijital Okuryazarlık dersi deneyimlerinin günlük hayatta daha fazla kullanılabilmesi için dersin teorik bilgilerin işlenmesi yerine uygulamalı olarak işlenmesi ayrıca derste işlenen konuların daha güncel olması ve günlük hayatla ilişkilendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır. Dijital okuryazarlık dersine ilişkin algıların iyi yönetilmesi adına dersin bilgisayar dersiyle ilişkisi ve profesyonel gelişimdeki rolü açıklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to examine the Teacher candidates' teacher candidates' digital literacy course experıiences in terms of daily life. In line with this aim, in order to reflect the subjects teacher candidates have learned in digital literacy course to daily life more the research questions are searched for answers to questions such as subjects of the course, how it is handled, and its usability in daily life. Method: This study was conducted with the case study model, which is a qualitative research method. In this study, digital literacy course in universities is considered as a case with in the scope of digital transformation. The participants of the study were selected among the 3rd grade students who took digital literacy course in Muş Alparslan University Faculty of Education departments of Preschool Education, Mathematics Teaching and Turkish Teaching. Digital literacy scale was applied to the students selected from the departments. According to the answers given to the digital literacy scale questions, a total of 18 students - six students from each department - were selected. Then, focus group interviews were conducted with 18 selected students. Results: According to the findings of the study, it is seen that the factors affecting the reflections of the teacher candidates' Digital Literacy course experiences to the daily life are related to subjects of the course, method of the course and attribution daily life. It was found that perceptions about the benefit of the course could be affected negatively from previous experiences and that the perception about the course changed according to the subjects in the following weeks. Conclusion: In order to be able to use Digital Literacy course experiences more frequently in daily life in universities, it is concluded that the course should be applied in practice instead of processing theoretical knowledge, and the topics in the course should be more up to date and be related to daily life. In order to better manage the perceptions of digital literacy course, the relation of the course with computer course and its role in professional development should be explained.