Hatay iline Suriye'den göç ile gelen sığınmacı çocukların aşılanma durumlarının belirlenmesi
Determination of the immunization situation of asylum children Syria by migration from Hatay
- Tez No: 585609
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BÖĞREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Suriye ile sınır komşusu olan Hatay iline göç ile gelen sığınmacı çocukların aşılanma durumlarının belirlenmesi ve aşılanmayı etkileyen faktörlerin saptanması amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ağustos 2017- Şubat 2018 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 0-18 yaş grubu çocukları olan 651 Suriyeli ebeveyn oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, ebeveyn ve çocukların tanıtıcı bilgilerini saptamaya yönelik sosyo-demografik özellikler ve aşı durumları ile ilgili anket formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programına aktarılmış ve analiz edilmiştir. Çocukların %58,2'si 0-5 yaş aralığında ve %53,5'i kadın cinsiyetinde olup %47,9'unun aşıları tamamlanmıştır. Çocukların %51,3'ünün aşılarını Suriye'de tamamladığı, %90'ının aşılarını sağlık ocağında yaptırdığı, %64,4'ünün aşı kartının olduğu ve %42,9'unun aşı kartının Suriye'den verildiği belirlenmiştir. En fazla yapılan aşının %21 ile hepatit B, en az yapılan aşının ise %5,4 ile suçiçeği aşısı olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin çocuklarına aşı yaptırmamalarının en sık nedeninin dil sorunu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the immunization status of asylum-seeker children who migrated to Hatay, a neighboring province of Syria and to determine the factors affecting the vaccination. The sample of the study consisted of 651 Syrian parents with 0-18 age group children who applied to Mustafa Kemal University Health Application and Research Hospital between August 2017 and February 2018 who agreed to participate in the study. The data of the study was collected by using a questionnaire about the socio-demographic characteristics and vaccination status of the parents and children. The obtained data were transferred to SPSS package program and analyzed. 58.2% of the children were between the ages of 0-5 and 53.5% were female and 47.9% of the children were vaccinated. It was determined that 51.3% of the children completed their vaccinations in Syria, 90% had their vaccinations in the health center, 64.4% had the vaccination card and 42.9% were given the vaccination card from Syria. The most common vaccine was hepatitis B with 21% and the lowest vaccine with chickenpox vaccine with 5.4%. It was found that the most common reason for parents not to have their children vaccinated was the language problem.