Uluslararası öğrenci hareketliliği: İstanbul'daki uluslararası öğrencilerin yer bağlılığı, deneyimleri ve hareketin sonuçları
International student mobility: Place attachment, experiences of international students in istanbul and results of the mobility
- Tez No: 585639
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL MURAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Zaman ve mekân varlığın öncülleridir. Varlığın var olabilmesi için öncelikle zamanın ve mekânın var olması gerekir. Bir varlık olan insan için de aynı durum geçerlidir. İnsan belirli bir zamanda ve mekânda var olur, var olduktan sonra doğrudan ya da dolaylı yoldan etkileşimde olduğu mekânlarla bağ ve bağlantılar geliştirir. Hatta birey kendini ilişkili olduğu zaman ve mekân üzerinden inşa eder. İnsanın yer ile kurduğu bu ilişkiler bireyin hayatını ve kararlarını birçok açıdan etkiler. Bir yere bağlılık duyduğumuzda orada iyi ve güvende hissederiz, kimliğimizi orada inşa edebiliriz. Bağlılık duyduğumuz yerden ayrılmak istemeyiz. Bağlılık duyduğumuz yere bir zarar gelsin istemeyiz, bu yeri koruyup kollarız. Bağlı olduğumuz yerin bozulmasını istemeyiz. Hareketlilik ise yer ile kurulan ilişkileri çok derinden etkileyen bir olgudur. İçinde yaşadığımız bilgi çağında bilgi ve eğitimli nüfus çok önemlidir. Eğitimli nüfusun yer ile ilişkisi de ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışma İstanbul'da eğitim gören uluslararası öğrencilerin hareketlilik deneyimlerinin yer ile kurdukları ilişkiyi nasıl etkilediğini ve bu öğrencilerin Türkiye ile nasıl bir bağ kurduklarını anlamayı ve anlamlandırmayı amaçlamaktadır. Bu konuyla ilişkisi açısından öğrencilerin motivasyonları, gelecek kararları ve ulus ötesi bağlantıları da ele alınmıştır. Çalışmada yöntem olarak nitel araştırma tasarımı, örneklem yöntemi olarak kartopu ve maksimum örnekleme yöntemi, veri toplama yöntemi olarak ise gözlem, görüşme ve anket kullanılmıştır. Kaydedilen veriler çözümlenmiş ve betimsel analize tabi tutulmuştur. Hareketlilik deneyimi çalışmaya konu olan öğrencilerin Türkiye ile ilişkilerini çeşitli şekillerde etkilemiştir. Öğrencilerin bir kısmı Türkiye'ye bağlılık geliştirmiştir. Öğrencilerin Türkiye'ye bağlılık geliştirmesinde Türkiye'nin hayatlarında dönüm noktası olması, Türkiye'nin fiziksel çekicilikleri, kentin sunduğu fırsatlar, mekânda geçirilen zaman ve edinilen deneyim, sosyal ilişkiler ve öğrencilerin bireysel özellikleri önemlidir. Bir grup öğrenci ise Türkiye'ye bağlılık geliştirememiştir. Öğrencilerin bağlılık geliştirmemesinde başka yerlerle olan ilişkileri, İstanbul'un iticilikleri, deneyimlerinin sınırlanması, yaşadıkları ayrımcılıklar, romantik ilişkileri ve çocuk sahibi olmaları, sosyal ilişkileri ve bireysel özellikleri etkili olmuştur. Gelecek planlarına baktığımızda öğrencilerin çoğu köken ülkeye dönmeyi planlarken bir kısmı Türkiye'de kalmayı, çok azı başka bir ülkeye geçmeyi planlamaktadır. Bunun yanında öğrenciler çoğunlukla lisansüstü eğitime devam etmeyi, köken ülkeye dönüp mesleğini yapmayı ya da ticaret yapmayı planlamaktadır. Hareketlilik deneyini öğrencileri iki yer ile ilişkili hale getirmiştir. İki ülke ile ilişkisinin çıktılarını Türkiye'nin Tanıtımı, ekonomik pratikler, sistem transferi, ulus ötesi kurumlar, sosyo-kültürel pratikler gibi başlıkları altında toplamak mümkündür. Öğrenciler ulus ötesi alan oluşunun da aktör değil daha çok destekleyicidir ve öğrenci hareketliliği sisteme dönüşme yolunda ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
Time and space are the premises of existence. For existence to exist, first of all there must be time and space. The situation is the same for the human being. Human beings exist at a particular time and space, and after their existence they develop attachment and bond with place where they interact directly or indirectly. Even, the individual builds himself on places he is associated with. These relationships affect the life and decisions of the individual in many ways. When we feel attachment to place, we feel good and safe, we can build our identity there. We don't want to leave where we are attached. We don't want any harm to our place of attachment, we protect this place. Mobility is a phenomenon that deeply affects the place attachment. Knowledge and educated population is very important in the information era. The relationship between the educated population and the place has particular importance. Purpose of this study is that experience of the mobility of international students studying in Istanbul understand and make sense how it affects the relationship with the place and how do they establish a bond with these students to Turkey. Students' motivations, future plans and transnational connections are also discussed. Qualitative research design as a method, snowball and maximum sampling method as sampling method, observation, interview and questionnaire as data collection method were used. The recorded data were transcribed and analyzed descriptively. The mobility experience influenced the students' relations with the place in various ways. Some of the students have developed attachment to Turkey. A group of students has developed attachment to Turkey because Turkey is a milestone in their lives, Turkey has physical attractiveness, İstanbul where students live has many opportunities, Students spent time, gained experience, have social relations in Turkey, and because of individual characteristics of students. A group of students has not developed attachment to Turkey. Students do not develop attachment to Turkey when they have strong place attachment with other places, their experience in Turkey has limit, they have romantic relationships at other country and having children, they are discriminated against, they have not social relations with Turkish. The mobility experience made the students associated with two places. when it comes transnationalism Students is not an actor but supportive. Student mobility in İstanbul is moving towards becoming a system.