Türkiye Selçukluları döneminde Kırım'da Selçuklu yönetimi
Seljuks' management in Crimean during Turkey Seljuks
- Tez No: 585695
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİZMETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye Selçukluları döneminde Kırım'da Selçuklu yönetimi adlı bu çalışmada temel amaç Kırım'ın idaresi ve Türkiye Selçuklar döneminde gerçekleşen Suğdak seferinin sonrasında bölgede başlayan Selçuklu idaresini analiz ederek bölge hâkimiyetinin Anadolu Selçuklu devletine sağladığı katkıyı incelemektir. Karadeniz ticaretine hâkim olmak isteyen Anadolu Selçuklu devleti devrin ticaret noktası Kırım'ı ele geçirmek için Emir Hüsâmeddin Çoban komutasında Suğdak şehrini ele geçirmiştir. Zamansal olarak tezin sınırlılığı Anadolu Selçuklu devletinin Anadolu hâkimiyeti ve ticaret yollarını ele geçirmek için Suğdak fethine gitmesidir. Bu amaçla tezin zaman sınırı XIII. yüzyıl başlarını kapsamaktadır. Ancak sürecin daha iyi anlaşılması için Anadolu Selçuklu devletinin kuruluş safhasına XI. yüzyıl başlarına ve Anadolu hâkimiyetin kalıcı hale gelmesi için verilen mücadeleler sebebiyle XII. yüzyıl dönemine girilmiştir. Mekânsal sınırlılıklarımız ise Anadolu, Kırım ve Karadeniz bölgesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study named“Seljuks' Management in Crimean During Turkey Seljuks”is to investigate Seljuk management in the area, which began following the Seize of Suğdak in the period of Turkey Seljuks, in order to assess the contribution of this area to Anatolian Seljuks State. The Anatolian Seljuk state, who wanted to dominate the Black Sea trade, seized the city of Suğdak under the command of Hüsâmeddin Shepherd in order to seize the trade point of the era. The temporal limitation of the thesis is that the Anatolian Seljuk state went to the conquest of Suğdak in order to seize the Anatolian domination and trade routes. For this purpose, the time limit of the thesis covers the beginning of the 13th century. However, in order to understand the process better, the foundation phase of the Anatolian Seljuk State began in the 11th century and the 12th century period, due to the struggles to make the Anatolian domination permanent, are also visited. Our spatial limitations include Anatolia, the Crimea and the Black Sea region.