Çevrimiçi psikolojik danışmaya yönelik psikolojik danışmanların görüşleri: Nitel bir çalışma
Opinions of psychological counselors for online counseling: A qualitative study
  1. Tez No: 585723
  2. Yazar: EZGİ DAMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma farklı iş ve uzmanlık alanlarında çalışan psikolojik danışmanların çevrimiçi psikolojik danışma uygulamalarına yönelik algı ve görüşlerinin incelendiği nitel bir araştırmadır. Araştırmaya farklı iş ve uzmanlık alanlarında çalışan dokuzu kadın, üçü erkek olmak üzere toplam on iki psikolojik danışman katılmıştır. Bu katılımcılardan üçü çevrimiçi psikolojik danışma hizmeti sağlayıcısı olup, dokuz katılımcı daha önce hiç çevrimiçi psikolojik danışma hizmeti sunmamışlardır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, görüşmeler için araştırmacı tarafından hazırlanan“yarı yapılandırılmış görüşme formu”ve katılımcıların demografik bilgilerine ulaşmak için“kişisel bilgi formu”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler nitel araştırmalarda kullanılan veri analizi yöntemlerinden içerik analizi yoluyla analiz edilmiş ve bulgular ana temalar ve alt temalar halinde sunulmuştur. Araştırma verilerinin analizi sonucunda, farklı iş ve uzmanlık alanlarında çalışan psikolojik danışmanların çevrimiçi psikolojik danışmaya ilişkin algı ve görüşleri dört ana tema, altmış alt tema altında toplanmış olup, ana temalar şu şekildedir: (1) psikolojik danışmanların çevrimiçi psikolojik danışmaya açıklığı, (2) psikolojik danışmanların çevrimiçi psikolojik danışma sürecine ve uygulama yöntemlerine ilişkin bilgileri, (3) psikolojik danışmanların çevrimiçi psikolojik danışma uygulamalarında etik standartlar konusundaki algıları, (4) psikolojik danışmanların çevrimiçi psikolojik danışmada uzman yetkinliğine ilişkin görüşleridir. Araştırma bulgularına göre, araştırmaya katılan psikolojik danışmanların, çevrimiçi psikolojik danışmaya ilişkin olumlu yaklaşımlarının olduğu görülmektedir. Ancak psikolojik danışmanların, çevrimiçi psikolojik danışma hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve Türkiye'de çevrimiçi psikolojik danışmanın uygulanabilirliğine ilişkin etik kaygılarının yüksek olduğu görülmektedir. Katılımcılar, çevrimiçi psikolojik danışmada en etkili uygulama yönteminin video konferans yöntemi olduğunu ifade etmekte, metin tabanlı uygulama yöntemleriyle terapötik ilişkinin ülkemizde kurulmasının güç olacağını düşünmektedirler. Bunun yanı sıra psikolojik danışmanlar, ülkemizde çevrimiçi psikolojik danışmaya özgü etik kuralların ve denetim mekanizmasının düzenlenmesini gerekli bulmuşlardır. Ayrıca çevrimiçi psikolojik danışma hizmeti sunabilmek için bu konuda bir eğitim alınması gerektiğini, çevrimiçi psikolojik danışma hizmeti sunacak uzmanın teknolojiye yatkın ve yeterli olması gerektiğini vurgulamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative study in which psychological counselors working in different fields and expertise of counseling profession described in terms of their perception and opinions about the online counseling practices. A total of twelve psychological counselors participated in the study, nine of them were women and three of them were men. Three of these participants are the online counseling service providers, nine participants have never provided online counseling before. In order to collect the data,“a semi-structured interview form”and“a demographic information form”prepared by the researcher were used. The data obtained from the research was analyzed through content analysis which is one of the qualitative data analysis methods and the findings were presented as main and sub-themes. As a result of the research, the perceptions and opinions of the psychological counselors working in different fields and expertise of counseling have been gathered under the four main themes and the sixty sub-themes and their main themes are as follows: (1) the psychological counselors' openness to online counseling, (2) the knowledge of the psychological counselors about the process of the online counseling and its application methods (3) the perceptions of psychological counselors on ethical standards in the online counseling practices; (4) the opinions of the counselors on their expert competence in online counseling. In consequence of the study, it was observed that the psychological counselors participated in the research have positive attitudes towards online counseling. It was also observed that, they do not have enough knowledge about the online counseling and it was seen that the psychological counselors have some ethical concerns about the viability of the online counseling practices in Turkey. The psychological counselors stated that the most effective method of practice in the online counseling is the videoconferencing method and they thought that it would be difficult to establish a therapeutic relationship with text-based implementation methods. Besides, the psychological counselors stated that in order to be able to provide the online counseling services, a training background on online counseling applications should be provided and the expert who will provide the online counseling should be prone to the technology.