Türkiye'deki havalimanlarının sürdürülebilirlik uygulamalarının AHP yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of airports' sustainability practices in Turkey using analytic hierarchy process
  1. Tez No: 585777
  2. Yazar: NAMIK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İLKER GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Havalimanı sürdürülebilirlik sıralamalarının öğrenilmeye çalışıldığı bu çalışmada havalimanı işletme performanslarının ve havalimanlarının bulundukları bölgelere sağladığı toplumsal faydaların arttırılması amaçlanmıştır. Yapılan literatür araştırması neticesinde sürdürülebilirlik kriterlerinden oluşan hiyerarşik bir havalimanı sürdürülebilirliği modeli oluşturulmuştur. Bu model dört ana sürdürülebilirlik kriteri, dokuz ikinci derece ve 36 alt sürdürülebilirlik kriterinden oluşmaktadır. Havalimanı Sürdürülebilirlik modelinde havalimanında çalışmakta olan yönetici ve çalışanlara Analitik Hiyerarşi Süreci ve İdeal Çözüme olan Uzaklığı ile Alternatif Seçim Tekniği (TOPSIS) yöntemlerinin uygulandığı anketler uygulanmıştır. Konunun uzmanlarının görüşleri ile havalimanları sıralanmıştır. Anketler Atatürk, Sabiha Gökçen, Adana, Esenboğa ve Gaziantep Havalimanları için gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre havalimanı işletilmesi ile doğrudan ilgili olan kriterlerin (emniyet ve acil durum yönetimi, erişilebilirlik, mania kontrolü) önem dereceleri yüksek çıkarken havalimanının neden olduğu çevresel sorunların azaltılmasına yönelik kriterlerin (hava kalitesi, verimli enerji kullanımı, verimli su kullanımı) önem dereceleri daha düşük bulunmuştur. Ayrıca sürdürülebilirlik kriterlerine göre yapılan sıralama sonuçlarına göre Sabiha Gökçen Havalimanı ilk sırada yer alırken, Adana Havalimanı'nın sıralamada son sırada olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to increase business performance of airports and make airports's benefits increase upon society. A hierarchical airport sustainability model, which compose of sustainability criterias was created as a result of literature review. This model composed of four main sustainability criterias, 9 second degree and 36 sub-sustainability criterias. Survey studies were conducted, which include Analytic Hierarchy Process and Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) methods to airport's staffs and managers. According to group decision airports were ranked. Surveys were conducted for Atatürk, Sabiha Gökçen, Adana, Esenboğa and Gaziantep Airports. Priority degrees of environmental criterias were found low, while priority degrees of operational and social criterias were higher according to research results. In addition, according to the ranking results were made with the sustainability criterias, Sabiha Gökçen Airport was in the first place and Adana Airport was the last place in the ranking.