Sosyal belediyecilik çerçevesinde engelli bireylere sunulan hizmetler: Tepebaşı belediyesi örneği
Local government services within disabled individuals: Case of Tepebaşı municipality
  1. Tez No: 585848
  2. Yazar: TUĞBA YAVUZ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Tepebaşı Belediyesinde yaşayan engelliler ve engelli ailelerine yönelik tanımlayıcı bir çalışmadır. Belediyelerin engelliler için gerçekleştirmekte olduğu uygulamaları kendisine konu alan bu çalışmada, engellilik kavramı, tarihten günümüze değin engelliliğe atfedilen anlam ve değer ile sosyal belediyecilik konularını ele almaktadır. Çalışmanın amacı, Tepebaşı Belediyesi örneğinde; bir yönüyle engelli bireylere ve engelli bireye sahip ailelere yönelik belediyeler tarafından (ulaşım, sosyal, kültürel, sportif, meslek edinme ve eğitim vb. alanlarda) gerçekleştirilen faaliyetleri incelemek, diğer yönüyle hem vatandaşları hem de engelli bireyleri bilgilendirmektir. Araştırmanın temel problemi, engelli bireyler ile ailelerinin Tepebaşı belediyesi tarafından kendilerine sunulan hizmetlerden ve haklarından yeterince bilgilerinin var olup olmadığıdır. Araştırmada nitel araştırma tekniği kullanılmıştır. Gönüllülük esası ile Tepebaşı Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan 35 kişi ile görüşülmüş ve toplamda 20 engelli ve engelli ailesine Tepebaşı Belediyesinin engellilere yönelik sunduğu hizmetlere yönelik dört adet soru yöneltilmiştir. Yapılan görüşmeler sonrasında engelli bireylerin ve ailelerinin, Tepebaşı Belediyesinin engellilere yönelik verdiği hizmetlerden, istihdam olanaklarından haberdar oldukları ve bu hizmetlerden memnun oldukları görülmüştür. Bununla birlikte katılımcıların Tepebaşı Belediyesi tarafından verilen sağlık, spor, kültürel hizmetlerinin sayısının artırılması, ulaşımda yaşadıkları sorunların azaltılması ve hayatı engellilerle paylaşan diğer bireylerin engellilere yönelik farkındalığını artırmaya yönelik çalışmaların yapılmasına yönelik beklentilerin olduğu da anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study for the disabled and their families living in Tepebaşı Municipality. In this study, which is about theim plementations of municipalities for disabled people, witht heconcept of disability, them eaning and values attributed to disability from history to the present day and social municipality issues are discussed. Theaim of thisstudy is to examine the activities (transportation, social, cultural, sporting, getting an occupation and education etc.) carried out by themunicipalities for disabled individuals and families with disabled individuals in thecase of Tepebaşı Municipality, and to inform both citizens and disabled individuals. The main problem of the research is whether the disabled individuals and their families have sufficientin formation about the services and right sprovided to themby Tepebaşı municipality. Qualitative research technique wasused in the research. 35 people living in Tepebaşı Municipality were interviewed on a voluntary basisand a total of 20 disabled in dividualsand their families were asked four questions regarding the service sprovided by the Tepebaşı Municipality for the disabled individuals After the interviews, it was seen that disabled individuals and their families were aware of the services and employment opportunities provided by the Municipality of Tepebaşı for the disabled, and were satisfied with these services. In addition, it was understood that the participants had expectations about increasing the number of health, sports and cultural service sprovided by the Municipality of Tepebaşı, reducing the problems they experienced in transportation and increasing the awareness of other individuals who share life with disabled people.