Göçebe çoban toplumlarda erken devlet ve hukukun şekillenmesi
The formation of early state and law in the nomadic pastoralist societies
- Tez No: 585847
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, göçebe çoban toplumların erken devlet özellikleri ile göçebe çoban toplumlarda hukukun şekillenmesi incelenmeye çalışılmıştır. Göçebe çoban toplumsal yapısının devletin ve hukukun şekillenmesine olan etkisinin ayrıntılı bir şekilde tartışılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda ilk olarak toplum türleri içinde göçebe çoban toplumların yeri ve devletin oluşumunu açıklayan teoriler daha sonra göçebe çobanların toplumsal yapısı ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Son olarak göçebe çoban toplumların erken devlet özellikleri ve hukuk yapıları toplumsal yapı ile ilişkilendirilerek ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the early state characteristics of the nomadic pastoralist societies and the formation of the law in nomadic pastoralist societies were studied. It was aimed to discuss the impact of the social structure of the nomadic pastoralist on the formation of the state and the law. In this context, firstly the theories of the nomadic pastoralist societies and the theories of the formation of the state within the social types of the nomadic pastoralist were studied in detail. Finally, the early state characteristics of the nomadic pastoralist societies and the legal structures are tried to be related to the social structure.