İpotek hakkının sona ermesi
The termination of mortgage right
  1. Tez No: 585855
  2. Yazar: BENGİSU ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, bir sınırlı ayni hak olan ipotek hakkının temel özellikleri, türleri, kuruluşu, sona erme halleri ve sona ermesinin sonuçları incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, ipotek kavramı ve ipoteğin özellikleri genel olarak incelenmiştir. İpotek kavramı ile ipotek hakkının temel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Devamında, tezin konusu açısından önemi itibariyle ipoteğin konusu, kapsamı ile ipoteğin türleri ve ipoteğin kuruluşu geniş ve ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İpotekli alacaklının, ipoteğin paraya çevrilmesinden önce ve ipoteğin paraya çevrilmesi aşamasında sahip olduğu yetkiler ile ipotekli taşınmaz malikinin yetkileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, ipoteğin sona ereceği durumlara ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Teminat altına alınan alacağın sona ermesi, hakkındaki tescilin terkini, ipotek konusu taşınmazın yok olması ya da kamulaştırılması gibi sebepler ile ipoteğin sona ereceğine yönelik açıklamalarda bulunulmuştur. İpotek konusu borcun ödenmemesi halinde, ipotekli taşınmazın icra organları aracılığı ile paraya çevrilmesi halinde de ipoteğin sona ereceği ayrıca incelenilmiştir. Üçüncü ve son bölümde, ipoteğin sona ermesi hallerinin hukuki sonuçlarına ve hükümlerine ilişkin detaylı açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın bütününde ilgili kanuni düzenlemelerden, doktrindeki çalışmalardan ve Yargıtay kararlarından yararlanılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the main features, types, establishment, termination conditions and the results of the termination of mortgage right, which is a limited real right, are examined. In the first chapter of the study, the concept of mortgage and the properties of mortgage are explained in general. The concept and the basic attributes of mortgage are explained. Afterwards, subject of mortgage, its scope, and types of mortgage and establishment of mortgage are discussed in detail and broadly in terms of importance within the subject of thesis. The powers of mortgage creditor before foreclosure stage and during the stage along with the powers of mortgage borrower are elaborated.. In the second chapter, the explanations regarding conditions of mortgage termination are stated. Explanations regarding termination of the mortgage due to termination of the receivable under guarantee, cancellation of the registration, destruction or expropriation of immovable property subject to mortgage are given. Due to unpaid mortgage receivables, the foreclosure through the authority of enforcement that leads to termination of mortgage is stated in the study. In the third and last chapter, explanations regarding legal consequences and provisions of the termination of the mortgage are given in detail. In the whole study, the related legal regulations, the studies in the doctrine and the decisions of the Supreme Court have been tried to be utilized.